Publikacje
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest wieloobjawowym zespołem chorobowym, powstałym w wyniku uszkodzenia lub zmniejszenia liczby czynnych nefronów niszczonych przez różnorodne procesy chorobowe toczące się w miąższu nerek.
30.08.2010
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) stanowi jedną z głównych przewlekłych chorób układu oddechowego. Światowe dane epidemiologiczne potwierdzają duże rozpowszechnienie tej choroby - występuje ona u około 10% dzieci i 20% młodzieży. W niedawno przeprowadzonym badaniu epidemiologicznym (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, ECAP) częstość występowania alergicznego nieżytu nosa w Polsce wyniosła 25%.
30.08.2010
Kamica nerkowa może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych. W krajach rozwijających się przeważają kamienie w pęcherzu moczowym, natomiast w krajach rozwiniętych częściej mamy do czynienia z kamieniami górnych dróg moczowych.
27.08.2010
Leczenie cukrzycy typu 2 zwykle rozpoczyna się od modyfikacji stylu życia chorego, zmiany nawyków żywieniowych, podania metforminy, pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny. Ostatnio arsenał dostępnych leków zwiększył się o nowe formy leków wcześniej stosowanych i nowe grupy leków.
26.08.2010
Mianem żółtaczki określamy żółte zabarwienie skóry, białkówek i błon śluzowych wynikające z podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi, płynach ustrojowych i tkankach. Jako objaw staje się ona zauważalna przy stężeniu bilirubiny w surowicy wyższym od 4 mg/dl. U noworodków zjawisko to występuje niezwykle często, obejmując blisko połowę noworodków donoszonych i niemal całą populację wcześniaków. Jest ona najczęstszą przyczyną przedłużonego pobytu noworodka w szpitalu.
26.08.2010
Zasady terapii stanów zagrożenia życia niemowląt i dzieci wciąż są niedostatecznie wykładane podczas standardowego procesu edukacji lekarzy. W niniejszym artykule postanowiliśmy przypomnieć podstawowe standardy resuscytacji osób w tej grupie wiekowej.
26.08.2010
W leczeniu i zapobieganiu epizodom depresji i manii występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych, których szczególną cechą jest tendencja do nawracania i dezorganizowania codziennego życia chorych, obok ukierunkowanych metod psychoterapii, znajduje zastosowanie kilka grup podejść terapeutycznych, które są nazywane „metodami biologicznymi” lub „terapią somatyczną”.
Grypa jest główną przyczyną zwiększonej zachorowalności i śmiertelności we wszystkich krajach. Epidemie grypy występują na całym świecie, najczęściej od listopada do kwietnia na półkuli północnej i od maja do października na półkuli południowej.
26.08.2010
1
Pozabłędnikowe zawroty głowy mogą być spowodowane różnorakimi patologiami ośrodkowego układu nerwowego (OUN), do których należą choroby naczyniowe, guzy, padaczka, stwardnienie rozsiane oraz choroby pierwotnie neurozwyrodnieniowe, a także chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak - między innymi - schorzenia układu krążenia, zaburzenia metaboliczne i hormonalne...
29.06.2010
Upadkiem określamy zdarzenie w wyniku którego dochodzi do niezamierzonej zmiany pozycji podczas chodzenia lub innych czynności, wskutek czego poszkodowany znajduje się na ziemi, podłodze lub innej nisko położonej powierzchni...
29.06.2010