Publikacje

Choroba Leśniowskiego-Crohna w ciąży
16.09.2010
Dla młodych kobiet z ChL-C optymalną sytuacją jest zaplanowana ciąża, ponieważ stan kliniczny kobiety w okresie zapłodnienia jest jednym z najważniejszych czynników determinujących przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Najkorzystniejszym czasem na zajście w ciążę jest okres utrzymywania się remisji choroby przez co najmniej trzy miesiące.
Postępy w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit u dzieci
16.09.2010
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) stanowią problem kliniczny związany z przewlekłym, postępującym charakterem tych nieuleczalnych jednostek chorobowych. Przebiegające z okresami remisji i zaostrzeń, dotyczą głównie osób młodych, a w około 10-15% dotyczą dzieci.
Dojelitowe leczenie żywieniowe dzieci z chorobami zapalnymi jelit
16.09.2010
Nieswoiste zapalenia jelit, do których zalicza się głównie chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, należą do przewlekłych stanów zapalnych, których częstość występowania w ostatnich dekadach znacznie rośnie u dzieci i młodzieży.
Choroba Leśniowskiego-Crohna u osób młodych
16.09.2010
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) jest przewlekłym pełnościennym, przeważnie ziarniniakowatym zapaleniem, które może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, od jamy ustnej aż do odbytu, przy czym najczęstszą lokalizacją procesu zapalnego jest końcowy odcinek jelita krętego i proksymalna część okrężnicy.
Powikłania i trudności terapeutyczne w chorobie Leśniowskiego-Crohna - opis przypadku
16.09.2010
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) jest przewlekłym pełnościennym, ziarniniakowatym, odcinkowym zapaleniem przewodu pokarmowego. Największą zapadalność na ChL-C obserwuje się między 15. a 25. rokiem życia, z tendencją do obniżenia wieku zapadalności w ostatnich dekadach. Często pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie dziecięcym i młodzieńczym.
Helicobacter pylori a choroby poza przewodem pokarmowym
15.09.2010
Powszechnie znany jest wielokierunkowy wpływ infekcji Helicobacter pylori (Hp) na przewód pokarmowy, a szczególnie na żołądek. Od wielu lat trwają też poszukiwania związków tego zakażenia z chorobami dotyczącymi innych narządów. Niektóre hipotezy wydają się na pierwszy rzut oka wręcz nieprawdopodobne, inne zaś prowokują do dalszych badań i, być może, wykrycia nie znanych dotąd powiązań patogenetycznych.
Gastro-Panel w diagnostyce chorób żołądka
15.09.2010
Badania epidemiologiczne ostatnich lat wykazują, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori występuje u ponad połowy ludności świata. W niektórych rejonach sięga ono nawet 80-90% populacji. Problem rosnącego zakażenia Helicobacter pylori jest bardzo istotny, gdyż bakteria ta została zaliczona przez WHO do karcinogenów I grupy, a więc do związków o udowodnionym działaniu rakotwórczym.
Przewlekłe zaparcie stolca u dzieci
15.09.2010
Zaburzenie w oddawaniu stolca o typie przewlekłego czynnościowego zaparcia (PCZ), z następstwami pod postacią popuszczania i/lub nietrzymania stolca, stają się coraz powszechniej obserwowanym zaburzeniem, występującym u młodszych i starszych dzieci oraz u młodzieży.
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego w okresie okołomenstruacyjnym
15.09.2010
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego w okresie okołomenstruacyjnym wchodzą w skład wieloobjawowego zespołu napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome, PMS). Zespół ten obejmuje powtarzające się w fazie lutealnej każdego cyklu miesiączkowego dolegliwości natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się około 5-7 dni przed miesiączką i ustępują w pierwszych dniach kolejnego cyklu.
Zaburzenia przewodu pokarmowego w okresie pomenopauzalnym
15.09.2010
Okres pomenopauzalny to czas występowania u wielu kobiet objawów ze strony różnych narządów i układów. Mówi się o tak zwanych „objawach wypadania”. Do najczęstszych objawów wynikających z niedoboru estrogenów należą uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna, zaburzenia snu i nastroju.