Publikacje
Przewlekła pokrzywka jest niejednorodnym zespołem chorobowym, na który składają się zróżnicowane pod względem etiologii jednostki chorobowe. Wśród czynników etiologicznych najczęściej wymienia się czynniki fizykalne i reakcje autoimmunologiczne. Toczy się dyskusja, czy przewlekłe stany zapalne, leki i elementy diety są czynnikami wywołującymi, czy tylko zaostrzającymi tę chorobę. Według niektórych autorów nawet w 90% przypadków przyczyna pokrzywki jest nieznana, mówi się wówczas o przewlekłej pokrzywce idiopatycznej.
27.05.2010
Objawy nadwrażliwości na NLPZ są pochodną mechanizmu działania tej grupy leków, który opiera się na hamowaniu niektórych szlaków metabolizmu kwasu arachidonowego. Kwas arachidonowy jest substratem dwóch rodzajów enzymów - cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2) oraz lipooksygenazy. W szlaku oksygenaz produktami końcowymi przemian są prostaglandyny, tromboksan A2 oraz prostacyklina, a w szlaku lipooksygenazy - leukotrieny.
W 1993 r. Alving i wsp. opublikowali dane wskazujące na wyższe stężenia NO w powietrzu wydychanym przez nos od rejestrowanych w powietrzu wydychanym bezpośrednio z dolnych dróg oddechowych. Lundberg i wsp. udowodnili, że głównym źródłem nosowego tlenku azotu (nNO) są zatoki przynosowe.
25.05.2010
Raport ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) zaleca stosowanie glikokortykosteroidów donosowych (nGKS) jako leku pierwszego rzutu w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (ANN) u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby.
Pyłkowica to reakcja organizmu na pyłki roślin objawiająca się zazwyczaj nieżytem nosa i zapaleniem spojówek; rzadko w przebiegu pyłkowicy występują objawy skórne i ogólnoustrojowe. Pyłkowica to niezmiernie częste schorzenie, dotyczące około 25% populacji polskiej, a w niektórych grupach wiekowych przekracza nawet 50%. I choć często bagatelizowana, jako choroba niezagrażająca życiu, to wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości życia oraz spadkiem produktywności chorych nawet o 10% w okresie sezonu pylenia.
Somatyczne i psychiczne szkody związane z paleniem tytoniu są zjawiskiem powszechnie znanym. Uzależnienie od nikotyny stanowi szczególnie ważne zagadnienie ze zdrowotnej, społecznej i ekonomicznej perspektywy postrzegania tego nałogu.
Ze względu na złożoną etiopatogenezę astmy oskrzelowej, jej heterogenną naturę, niepełną penetrację genów, obecność fenokopii, zróżnicowaną ekspresję genów oraz oddziaływania gen-gen dokładne zbadanie molekularnych mechanizmów prowadzących do rozwoju astmy jest zagadnieniem trudnym i wymagającym ciągłej weryfikacji.
25.05.2010
1
Astma ciężka i steroidooporna jest problemem, z którym nie umiemy sobie obecnie poradzić. Chociaż występuje tylko u 10% chorych, śmiertelność w tej grupie jest najwyższa, koszty hospitalizacji i leczenia tej małej populacji pacjentów wynoszą ponad 50% wszystkich kosztów związanych z leczeniem astmy.
24.05.2010
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, którą klinicznie charakteryzuje nadreaktywność oskrzeli, zmienna, odwracalna obturacja i związane z nią objawy kliniczne: duszność, świszczący oddech i kaszel. Terapia astmy polega na opanowywaniu zapalenia oraz działaniu bronchodilatacyjnym i bronchoprotekcyjnym.
24.05.2010
Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i młodych dorosłych do 40. r.ż. Według danych WHO 300 mln osób na świecie choruje obecnie na astmę, a do roku 2025 zachoruje kolejnych 100 milionów. Powszechnie uważa się, że astma jest chorobą nieuleczalną, zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa przez resztę życia.
21.05.2010