Publikacje

Współczesne aspekty leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów w praktyce lekarza rodzinnego
29.04.2010
Zmiany zwyrodnieniowe stawów (ChZS) to obecnie najczęściej spotykane i jedne z najbardziej uciążliwych problemów medycznych wieku średniego i podeszłego. Stanowią one najczęstszą przyczynę obniżonej sprawności większości populacji oraz coraz częstszą przyczynę absencji zawodowej.
Zakażenia układu moczowego u dzieci
28.04.2010
Na początku XX wieku śmiertelność noworodków oraz niemowląt hospitalizowanych z powodu ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek wnosiła 20% (1,2). Obecnie, dzięki nowoczesnej diagnostyce i postępowi w terapii, śmiertelność z tego powodu jest bliska zeru. Należy jednak pamiętać, że odległym następstwem powikłanych zakażeń układu moczowego może być przewlekła choroba nerek i rozwój nadciśnienia tętniczego.
Zespół jelita nadwrażliwego
27.04.2010
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) należy do czynnościowych chorób przewodu pokarmowego stanowiących częstą przyczynę wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również specjalistów - gastroenterologów. Schorzenie charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem w obrębie jamy brzusznej powiązanym ze zmianami w rytmie lub charakterze wypróżnień.
Kolka jelitowa u niemowląt - postępowanie diagnostyczne i lecznicze w praktyce lekarza rodzinnego
27.04.2010
Jedną z najczęstszych przyczyn niepokoju rodziców niemowlęcia i jednocześnie bardzo częstym powodem ich zgłaszania się do lekarza rodzinnego jest kolka jelitowa u dziecka. Jest to zaburzenie czynnościowe, o niejasnej etiologii, występujące, według różnych źródeł, z częstością od 10% do nawet 40% populacji niemowląt, bez przewagi którejkolwiek z płci.
27.04.2010
Rola glikokortykosteroidów wziewnych oraz leków antyleukotrienowych w leczeniu wczesnych objawów astmy oskrzelowej u dzieci
23.04.2010
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną o różnej etiologii i różnym obrazie klinicznym. Należy ona do jednych z najczęściej rozpoznawanych chorób przewlekłych u dzieci w praktyce lekarza rodzinnego.
Zapalenie zatok przynosowych - postępowanie w ramach praktyki lekarza rodzinnego
23.04.2010
Zapalenie zatok przynosowych (ZZP) obejmuje zawsze jamy nosa i zatoki przynosowe - stąd klinicznie sinusitis jest tożsame z rhinosinusitis (1,2), które jest częstym rozpoznaniem w praktyce lekarza rodzinnego. Rocznie ostre ZZP dotyczy 10-15% populacji Europy i stanowi powikłanie 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
23.04.2010
Nowe możliwości poprawy wyników leczenia bakteryjnych zakażeń układu oddechowego
23.04.2010
Z powodu zmian we wrażliwości drobnoustrojów antybiotyki porównuje się dziś do cennych surowców naturalnych, których zapasy szybko się kurczą. Wynika to z faktu, iż w wyniku rozwijającej się lekooporności, wiele antybiotyków traci swoją aktywność wobec różnych gatunków bakterii, a nowe aktywne substancje pojawiają się w bardzo ograniczonym zakresie, między innymi na skutek braku nowych celów w komórce bakteryjnej i niechęci przemysłu farmaceutycznego do inwestycji badawczych w tym obszarze.
Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy - pierwsza pomoc i diagnostyka
23.04.2010
1
Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy są sobie bardzo bliskie zarówno pod względem etiologii, jak i mechanizmu powstawania. Przeważnie obie jednostki nozologiczne kojarzone są z reakcją alergiczną i w większości przypadków rzeczywiście powstają one wskutek reakcji alergicznej typu I (reakcja anafilaktyczna natychmiastowa) lub typu III (reakcja kompleksów immunologicznych - zjawisko Arthusa) wg Gella-Coombsa, należy jednak pamiętać również, że mogą one mieć także charakter nieimmunologiczny.
23.04.2010
1
Ostra niewydolność serca - diagnostyka i leczenie
21.04.2010
1
Ostra niewydolność serca (ONS) jest definiowana jako nagłe wystąpienie oznak i objawów niewydolności serca lub też nasilenie objawów niewydolności istniejącej przewlekle, co skutkuje koniecznością pilnego podjęcia terapii (1). Wystąpieniu ONS mogą sprzyjać liczne schorzenia kardiologiczne i pozasercowe.
Badanie CORD - porównanie zalecanych dawek inhibitorów ACE i antagonistów receptora angiotensyny II
24.03.2010
Leki działające poprzez blokowanie układu renina-angiotenstyna-aldosteron (RAA) są preferowanym leczeniem nadciśnienia współistniejącego z innymi schorzeniami (1) i są wskazane u pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą, zespołem metabolicznym, chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca lub napadowym migotaniem przedsionków oraz u młodych pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem.
24.03.2010