Publikacje

Badanie kliniczne kluczem do sukcesu terapii
04.03.2010
Wraz z wydłużaniem się średniego czasu życia w krajach rozwiniętych mamy do czynienia ze starzeniem się społeczeństw. Fakt ten oraz coraz większe możliwości kardiologii interwencyjnej i polifarmakoterapii skierowanej na leczenie ostrych zespołów wieńcowych czy wad zastawkowych serca przekładają się na lawinowy wzrost liczby pacjentów z niewydolnością serca (HF).
Współwystępowanie depresji i lęku - implikacje terapeutyczne
26.02.2010
Współwystępowanie depresji i lęku powoduje poważne konsekwencje dla pacjentów w postaci większego nasilenia objawów, gorszej reakcji na leczenie i znaczącego pogorszenia funkcjonowania społecznego.
26.02.2010
Możliwości wykorzystania technik zapożyczonych z terapii poznawczo-behawioralnej w praktyce lekarza rodzinnego
26.02.2010
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive-behavioral therapy, CBT) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych form psychoterapii, a liczne badania dowodzą jej skuteczności w leczeniu wielu zaburzeń. CBT z powodzeniem znajduje zastosowanie, m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych i z napadami paniki, fobii, uzależnień, zaburzeń pod postacią somatyczną, hipochondrii, zaburzeń odżywiania, osobowości, bezsenności, ADHD, problemów małżeńskich czy zachowań suicydalnych.
Zaburzenia funkcji poznawczych w schizofrenii a atypowe leki przeciwpsychotyczne
25.02.2010
Koncepcje dotyczące schizofrenii często są skoncentrowane na łatwo dostrzegalnych objawach, takich jak omamy i urojenia. Jednak już ponad dziesięć lat temu badacze zaczęli zwracać uwagę na to, że schizofrenia powoduje deficyty właściwie w każdej dziedzinie funkcjonowania jednostki: afektywnej, społecznej, a także poznawczej.
Leki przeciwpadaczkowe w terapii zaburzeń psychicznych
25.02.2010
Leki przeciwpadaczkowe (LPP) są dziś grupą szeroko stosowaną w terapii zaburzeń i chorób psychicznych. Najwcześniej wprowadzona do lecznictwa, bo w latach sześćdziesiątych XX wieku, karbamazepina zyskała początkowo zastosowanie w psychiatrii w profilaktyce napadów drgawkowych u alkoholików.
Farmakologiczne aspekty leczenia uzależnienia od benzodiazepin
25.02.2010
Ze względu na szerokie spektrum działania, szybkie efekty lecznicze i brak poważnych przeciwwskazań leki z grupy benzodiazepin (BZD) są chętnie stosowane w codziennej praktyce...
Nowoczesne zasady leczenia epizodów depresyjnych
25.02.2010
Depresja jest heterogennym zespołem objawów występujących samodzielnie lub wspólnie z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi.
Zaburzenia psychiczne w stwardnieniu rozsianym a możliwości ich terapii
24.02.2010
Stwardnienie rozsiane to najczęstsza choroba OUN prowadząca do inwalidztwa młodych ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. r.ż., aczkolwiek wcześniejsze wystąpienie choroby nie należy do rzadkości. Nieco częściej na stwardnienie rozsiane zapadają kobiety.
Leczenie neuroleptykami atypowymi - korzyści i zagrożenia
24.02.2010
Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, o bardzo zróżnicowanej symptomatologii i przebiegu klinicznym, co częściowo znajduje wyraz w klasyfikacji wg ICD 10, wyróżniającej: schizofrenię paranoidalną, katatoniczną, hebefreniczną, niezróżnicowaną, prostą, rezydualną oraz również włączaną do tej grupy - depresję popsychotyczną lub poschizofreniczną.
Schizofrenia deficytowa - diagnostyka, terapia i rehabilitacja
24.02.2010
Schizofrenia określana jest jako najbardziej inwalidyzująca choroba psychiczna. Rzutuje zarówno na indywidualne funkcjonowanie i samopoczucie pacjenta, jak też na członków jego rodziny i otoczenie. Zarówno przebieg procesu chorobowego, jak i objawy obecne w czasie trwania choroby mogą być różnorodne.