Publikacje
Psychiatria kliniczna oparta na faktach naukowych w XXI wieku staje wobec zróżnicowanych oczekiwań i wyzwań, jakim z jednej strony jest rosnąca liczba problemów zdrowotnych, z drugiej zaś postęp wiedzy, który rozbudza nadzieje na lepsze i szybsze rozwiązywanie tych problemów. Dodatkowym aspektem są naciski na profilaktykę zdrowia psychicznego, jak również wczesną prewencję.
23.02.2010
Astma należy do najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 300 milionów ludzi na świecie choruje na astmę. Obserwuje się też stałą tendencję wzrostową w zakresie zachorowań i prognozuje, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat liczba ta może zwiększyć się nawet do 400 milionów.
18.11.2009
Zastosowanie glikokortykosteroidów (GKS) do leczenia chorych na astmę miało decydujący wpływ na naturalny przebieg choroby. Wprowadzone w latach 70. glikokortykosteroidy wziewne (wGKS) stały się złotym standardem postępowania u chorych na astmę przewlekłą.
Do bardziej precyzyjnego opisania wykładników czynnościowych astmy, takich jak ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, nadreaktywność oskrzeli czy stan zapalny w drogach oddechowych powszechnie wykorzystuje się badania dodatkowe po walające na obiektywną i mierzalną ocenę tych parametrów.
13.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Ostre infekcje wywołane wirusami oddechowymi są główną przyczyną chorób dolnego odcinka dróg oddechowych u dzieci. Są również najczęstszą przyczyną hospitalizacji i powikłań zarówno u osób zdrowych, jak również u osób z grup podwyższonego ryzyka, bez względu na wiek, począwszy od niemowląt, a skończywszy na osobach sędziwych.
12.11.2009
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną towarzyszącą ludziom od wieków. Wywoływana jest przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Zachorowania na grypę występują w formie cosezonowych epidemii lub, rzadziej, w formie pandemii.
10.11.2009
Działania niepożądane są niemożliwą do wyeliminowania konsekwencją leczenia farmakologicznego.
Mykobakterioza jest chorobą, w której czynnikiem etiologicznym są prątki niegruźlicze, określane jako prątki atypowe lub skrótowo jako NTM (non tuberculous Mycocbacteria) lub MOTT (Mycobacteria other then tuberculous). Obecnie wzrost częstości występowania chorób wywołanych przez NTM rejestruje się w wielu regionach świata.
09.11.2009
Obecnie zarówno w Polsce, jak i na świecie obserwujemy wzrost odsetka osób w wieku podeszłym, dlatego też poznanie odrębności w przebiegu różnych chorób wydaje się tematem bardzo ważnym. Często stajemy przed dylematem postawienia właściwej diagnozy, rozpoczęcia diagnostyki, która może być mocno obciążająca dla pacjenta oraz włączenia trafnego leczenia.
06.11.2009