Publikacje

Astma wczesnodziecięca - rozpoznawanie, leczenie i prewencja wg wytycznych GINA. Omówienie rewizji wytycznych z 2009 roku
18.05.2010
Eksperci GINA wyodrębnili grupę wiekową dzieci do 5. r.ż. ze względu na szczególne trudności diagnostyczne i terapeutyczne (1). Większość przypadków astmy, nawet do 80%, ma swój początek przed 5. r.ż., ale w tej grupie wiekowej świsty występują często i nie muszą być związane z późniejszym rozwojem astmy. Do tego dołączają się ograniczenia w przeprowadzaniu badań diagnostycznych, szczególnie badań czynnościowych płuc.
Diagnostyka nadwrażliwości na leki
17.05.2010
Niepożądane działania leków można podzielić na dwa typy. Są to reakcje typu A, na które składają się przewidywalne skutki uboczne leku związane z jego farmakologicznym działaniem, takie jak senność po lekach antyhistaminowych...
Alergia pokarmowa - narastający problem w praktyce lekarskiej
14.05.2010
Należy jednak pamiętać, że - według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Ogranization, WAO) z 2003 roku (2) - określenie „alergia pokarmowa”, powinno być stosowane jedynie do scharakteryzowania objawów wywołanych reakcjami IgE-zależnymi. Niepożądane reakcje na pokarmy mogą mieć inne mechanizmy: immunologiczne lub nieimmunologiczne. Reakcje nieimmunologiczne to reakcje toksyczne, pseudoalergie, których przyczyną są związki chemiczne czynne biologicznie lub farmakologiczne, takie jak: histamina, serotonina, tyramina i glutaminian sodu.
Inhibitory kalcyneuryny w leczeniu atopowego zapalenia skóry
14.05.2010
Atopowe zapalenie skóry (AZS; synonim wyprysk atopowy) to nawrotowa, przewlekła, zapalna choroba, która dotyczy naskórka i skóry właściwej. Kluczową rolę w patomechanizmie tego schorzenia odgrywa dysfunkcja bariery skórnej.
Alergia na jady owadów błonkoskrzydłych - kogo odczulać?
14.05.2010
2
Artykuł ten jest adresowany przede wszystkim do lekarzy rodzinnych. Rosnąca w społeczeństwie świadomość ryzyka groźnych dla życia reakcji po użądleniach owadów wymaga, aby lekarze POZ poszerzyli swoją wiedzę na ten temat.
Diagnostyka i leczenie anafilaksji
13.05.2010
1
Wokół anafilaksji istnieje wiele sprzecznych opinii i rozbieżności. Definicje zaakceptowane przez towarzystwa alergologiczne różnią się miedzy sobą. Pogląd na to, co nazywamy reakcją anafilaktyczną, a co jeszcze nią nie jest dzieli lekarzy, a leczenie w praktyce często różni się w zależności od specjalności lekarza, który anafilaksję rozpoznaje. Taki stan rzeczy nie sprzyja szybkiemu i skutecznemu leczeniu tej reakcji, będącej bardzo często stanem zagrożenia życia.
Hemoglobina glikowana - znaczenie dla rozpoznawania cukrzycy
07.05.2010
2
Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób o zasięgu globalnym. Ciągły wzrost zapadalności i chorobowości z powodu cukrzycy sprawił, że dla podkreślenia wagi problemu zaczęto stosować termin „epidemia cukrzycy”.
Szczepienia zalecane w praktyce lekarza rodzinnego
29.04.2010
Lekarz rodzinny odgrywa obecnie najważniejszą rolę w przeprowadzaniu szczepień obowiązkowych i zalecanych. Ma to związek głównie ze zlikwidowaniem medycyny szkolnej i przeniesieniem szczepień do praktyki lekarza rodzinnego. Obok wykonywania szczepień obowiązkowych, lekarz rodzinny ma obowiązek informowania rodziców dziecka o możliwości zaszczepienia niemowlęcia szczepionkami zalecanymi, które nie są finansowane z budżetu państwa.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny?
29.04.2010
3
Nadciśnienie tętnicze jest dziś niezwykle istotnym problemem klinicznym - dotyka blisko 40% dorosłej populacji. Sytuacja ta jest szczególna, gdy podwyższone ciśnienie tętnicze dotyczy kobiety ciężarnej, bowiem wiąże się to zarówno z koniecznością innych metod terapii, jak i szczególnej kontroli. Celem tych działań jest uniknięcie poważnych zagrożeń, ze zgonem matki i płodu włącznie. Problem ten dotyczy około 5-10% ciężarnych i nabiera na znaczeniu, ponieważ kobiety coraz później decydują się na dziecko, a z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zarówno w populacji ogólnej, jak i u kobiet ciężarnych wzrasta.
29.04.2010
3
Przegląd szybkich testów diagnostycznych pomocnych w praktyce lekarza rodzinnego
29.04.2010
W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć szeroką, dostępną już w Polsce ofertę szybkich testów przesiewowych, które ułatwiają podjęcie trafnej decyzji lekarskiej już w trakcie wizyty chorego w gabinecie i podczas wizyty domowej.