Publikacje

Najczęstsze postaci zapalenia gardła i migdałków podniebiennych u dzieci - diagnostyka i leczenie
18.09.2009
1
Gardło jest wspólnym elementem drogi oddechowej i pokarmowej. Procesy zapalne dotyczące gardła mogą rozwijać się zarówno w jego tkance nabłonkowej, jak i chłonnej, którą stanowi tzw. pierścień Waldeyera. W skład pierścienia Waldeyera wchodzą migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, językowy, migdałki trąbkowe i grudki chłonne oraz pasma boczne tylnej ściany gardła. W codziennej praktyce rozróżnia się zapalenie gardła, czyli proces zapalny toczący się bez udziału struktur limfatycznych, i zapalenie migdałków ze zmianami zapalnymi w tkance chłonnej, czyli tzw. anginę.
Współczesne poglądy na wysiękowe zapalenie ucha środkowego
18.09.2009
Wiele czynników wpływa na powstanie i rozwój wysiękowego zapalenia ucha środkowego (wzuś) u dzieci. Najczęściej jednak jest ono związane z zakażeniem i (lub) nieprawidłową czynnością trąbki słuchowej (1). Jeden czynnik etiologiczny może zapoczątkować zmiany prowadzące do wysiękowego zapalenia ucha środkowego, inny może powodować przewlekłość procesu chorobowego, a jeszcze inny nasilać go.
Rekomendacje postępowania w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego
18.09.2009
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego (wzuś) jest przewlekłą chorobą zapalną wyściółki trąbki słuchowej, jamy bębenkowej i komórek powietrznych wyrostka sutkowatego. Istota choroby polega na gromadzeniu się płynu wysiękowego w przestrzeniach powietrznych, w tym w jamie bębenkowej ucha środkowego, przy zachowanej całej błonie bębenkowej.
Przyczyny niepowodzenia leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci
18.09.2009
Ostre zapalenie ucha środkowego (ozuś) jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych wieku dziecięcego i najczęstszym wskazaniem do antybiotykoterapii. Leczenie antybiotykiem ma zwykle charakter empiryczny.
Specyfika diagnostyki i leczenia zapalenia zatok w wieku rozwojowym
18.09.2009
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (rhinosinusitis) (zzp) to proces zapalny błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i jamy nosa. Zapalenie zatok przynosowych stanowi powikłanie 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
Postępowanie w krwawieniu z nosa u dzieci
18.09.2009
1
Krwawienie z nosa (epistaxis) jest najczęściej występującym krwawieniem w organizmie człowieka, jedną z najczęstszych dolegliwości i przyczyn zgłaszania się pacjenta do lekarza. Krwawienie z nosa u dzieci zdarza się często i w większości przypadków jest łatwe do opanowania.
Najczęstsze zapalenia krtani u dzieci przebiegające z dusznością
18.09.2009
Krtanie noworodków i niemowląt różnią się od krtani dzieci w wieku 12-16 lat i krtani osób dorosłych. Dotyczą one położenia krtani w stosunku do kręgosłupa i sąsiadujących narządów, rozmiarów poszczególnych części krtani i ich ustawienia względem siebie. Proporcje poszczególnych elementów anatomicznych krtani są u noworodka i niemowlęcia odmienne niż w późniejszym wieku...
Współwystępowanie alergicznego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej i alergicznego zapalenia spojówek u dzieci
18.09.2009
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to zespół objawów klinicznych wywołanych IgE-zależną reakcją zapalną błony śluzowej nosa występujący po kontakcie z alergenem. ANN należy do grupy przewlekłych chorób układu oddechowego i stanowi problem zdrowotny o zasięgu światowym w populacji dziecięcej, a dotyczy około 10-25% całej ludzkości.
Rola bakterii atypowych w zakażeniach górnych dróg oddechowych u dzieci
18.09.2009
Do bakterii atypowych mających szczególne znaczenie w zakażeniach układu oddechowego u człowieka zalicza się Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Legionella pneumophila. Inne bakterie określane tym mianem nie mają dużego znaczenia w wywoływaniu zakażeń u ludzi.
Problemy w postępowaniu i leczeniu zapalenia skóry nosa i ucha zewnętrznego u dzieci
18.09.2009
Choroby infekcyjne skóry nosa i ucha zewnętrznego występują szczególnie często u pacjentów w wieku rozwojowym. Dużą grupę stanowią dzieci, u których zakażenia skóry nosa i ucha zewnętrznego wystąpiły w wyniku drobnych urazów przerywających ciągłość naskórka, tj. dłubania w uchu i nosie, ciała obcego w uchu i nosie, trądziku.