Publikacje
Palenie tytoniu jest dominującym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe płuc, POChP, a także jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ocenia się, iż palenie tytoniu jest w Polsce przyczyną 2-krotnie większej liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia niż w krajach Europy Zachodniej.
02.08.2009
4
Intensywne leczenie przeciwpłytkowe stanowi jeden z podstawowych elementów farmakoterapii choroby niedokrwiennej serca, szczególnie ostrych zespołów wieńcowych. Zmniejsza ono częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych oraz wiąże się z istotną redukcją śmiertelności.
02.08.2009
Komorowe zaburzenia rytmu są powszechne u pacjentów z cukrzycą, co przypisywane jest częstszemu występowaniu choroby wieńcowej i będącej jej konsekwencją niewydolności serca (HF) w tej grupie. Przeżywalność w grupie chorych na cukrzycę bez przebytego zawału serca (MI) jest tak samo zła jak w grupie osób po MI, ale bez cukrzycy. Wskazuje to, że cukrzyca sama w sobie niesie dodatkowe zagrożenie.
02.08.2009
Leki przeciwkrzepliwe stosowane są w prewencji chorób zakrzepowo-zatorowych. W zależności od mechanizmu działania rozróżniamy trzy grupy leków...
02.08.2009
3
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Wizytówką współczesnej medycyny są statyny. Zostały one odkryte w 1976 roku przez dwóch Japończyków - Akira Endo i Masao Kuroda, którzy wyizolowali z naturalnej grzybni Penicillium citrinum związek zdolny do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Obserwacje badaczy wykazały, że efekt ten wynika z hamowania aktywności jednego z cytoplazmatycznych enzymów, który reguluje syntezę cholesterolu w wątrobie.
23.06.2009
Kaszel jest odruchem obronnym dróg oddechowych, który zapobiega aspiracji niebezpiecznych dla dróg oddechowych substancji i ciał obcych. Odruch kaszlowy wiąże się z szybkim wyrzuceniem powietrza z dróg oddechowych, co umożliwia ich oczyszczenie z płynów, śluzu oraz ciał obcych. Odruch kaszlowy jest pożądany w przypadku aspiracji ciał obcych czy też pokarmu do dróg oddechowych, a także w schorzeniach przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek nabłonka dróg oddechowych.
22.06.2009
Immunoterapia swoista polega na podawaniu osobie uczulonej dawek alergenu w celu wywołania tolerancji na uczulającą substancję. Ze względu na drogę podania możemy wyróżnić immunoterapię podskórną (subcutaneous immunotherapy, SCIT), która stosowana jest doświadczalnie i w terapii już od ponad 100 lat. Metoda ta nazywana jest niekiedy immunoterapią "klasyczną" lub "iniekcyjną", w celu odróżnienia jej od innych ("alternatywnych", "nie-iniekcyjnych" lub "miejscowych") dróg podania alergenu.
22.06.2009
Leki antyleukotrienowe w ostatnich kliku latach zyskały sobie silną pozycję, jako leki przeciwzapalne stosowane w astmie oskrzelowej. Z punktu widzenia klinicysty liczą się przede wszystkim antagoniści receptora dla leukotrienów cysteinylowych cysLT1, tj. montelukast, zafirlukast i pranlukast (niezarejestrowany w Polsce). Inhibitor 5-lipoksygenazy, zileuton, hamujący syntezę leukotrienów, z powodu działań niepożądanych nie jest stosowany na dużą skalę (także niedostępny w Polsce).
22.06.2009
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu i jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do alergologa. Ze względu na łagodny przebieg choroby, która nie stanowi zagrożenia dla procesu widzenia, często jest bagatelizowana i niedodiagnozowana. A tymczasem, nawet umiarkowane objawy alergicznego zapalenia spojówek, znacznie obniżają jakość życia pacjentów.
22.06.2009
1