Publikacje

Palenie papierosów jako ważny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jak pomóc pacjentowi w zaprzestaniu palenia tytoniu?
02.08.2009
4
Palenie tytoniu jest dominującym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe płuc, POChP, a także jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ocenia się, iż palenie tytoniu jest w Polsce przyczyną 2-krotnie większej liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia niż w krajach Europy Zachodniej.
02.08.2009
4
Leki przeciwpłytkowe u chorych ze stabilną chorobą niedokrwienną serca
02.08.2009
Leki przeciwpłytkowe to substancje zmniejszające odpowiedź płytek (aktywacja, adhezja, agregacja). Aktualnie w terapii kardiologicznej zastosowanie znalazły: kwas acetylosalicylowy (ASA), pochodne tienopirydyny (tiklopidyna, klopidogrel) oraz dożylne leki przeciwpłytkowe z grupy antagonistów receptora dla glikoproteiny IIb/IIIa.
Jak leczymy przeciwpłytkowo ostre zespoły wieńcowe w 2009 roku?
02.08.2009
Termin "ostre zespoły wieńcowe" powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Pojęcie to obejmuje różne postaci kliniczne: od niestabilnej dławicy piersiowej, przez zawał serca bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI), zawał z uniesieniem odcina ST (STEMI) po nagły zgon sercowy.
Problem
02.08.2009
Intensywne leczenie przeciwpłytkowe stanowi jeden z podstawowych elementów farmakoterapii choroby niedokrwiennej serca, szczególnie ostrych zespołów wieńcowych. Zmniejsza ono częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych oraz wiąże się z istotną redukcją śmiertelności.
Współczesne leczenie komorowych zaburzeń rytmu serca i prewencja nagłej śmieci sercowej u pacjentów z cukrzycą
02.08.2009
Komorowe zaburzenia rytmu są powszechne u pacjentów z cukrzycą, co przypisywane jest częstszemu występowaniu choroby wieńcowej i będącej jej konsekwencją niewydolności serca (HF) w tej grupie. Przeżywalność w grupie chorych na cukrzycę bez przebytego zawału serca (MI) jest tak samo zła jak w grupie osób po MI, ale bez cukrzycy. Wskazuje to, że cukrzyca sama w sobie niesie dodatkowe zagrożenie.
02.08.2009
Terapeutyczne i profilaktyczne aspekty działania statyn  u pacjentów z chorobami obturacyjnymi
23.06.2009
Wizytówką współczesnej medycyny są statyny. Zostały one odkryte w 1976 roku przez dwóch Japończyków - Akira Endo i Masao Kuroda, którzy wyizolowali z naturalnej grzybni Penicillium citrinum związek zdolny do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Obserwacje badaczy wykazały, że efekt ten wynika z hamowania aktywności jednego z cytoplazmatycznych enzymów, który reguluje syntezę cholesterolu w wątrobie.
23.06.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwkaszlowych w praktyce klinicznej
22.06.2009
Kaszel jest odruchem obronnym dróg oddechowych, który zapobiega aspiracji niebezpiecznych dla dróg oddechowych substancji i ciał obcych. Odruch kaszlowy wiąże się z szybkim wyrzuceniem powietrza z dróg oddechowych, co umożliwia ich oczyszczenie z płynów, śluzu oraz ciał obcych. Odruch kaszlowy jest pożądany w przypadku aspiracji ciał obcych czy też pokarmu do dróg oddechowych, a także w schorzeniach przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek nabłonka dróg oddechowych.
22.06.2009
Alergiczne zapalenie spojówek - jak diagnozować i leczyć
22.06.2009
1
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu i jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do alergologa. Ze względu na łagodny przebieg choroby, która nie stanowi zagrożenia dla procesu widzenia, często jest bagatelizowana i niedodiagnozowana. A tymczasem, nawet umiarkowane objawy alergicznego zapalenia spojówek, znacznie obniżają jakość życia pacjentów.
22.06.2009
1
Rola immunoterapii swoistej w uczuleniu na sierść kota
22.06.2009
1
Na przełomie XX i XXI wieku znacząco zwiększyła się częstość występowania astmy i innych chorób alergicznych na świecie. WHO szacuje, że na astmę choruje obecnie aż 300 mln ludzi, a kolejnych 100 mln osób zachoruje do roku 2025. Od początku XX wieku wzrosło również występowanie alergicznego nieżytu nosa (allergic rhinitis, AR). Obecnie ponad 600 mln ludzi wszystkich grup etnicznych, niezależnie od wieku cierpi z powodu tej choroby.
22.06.2009
1