Publikacje

Epidemiologia astmy w Polsce według programu ECAP
22.06.2009
Epidemiologia stanowi podstawę wszelkich działań w obszarze zdrowia publicznego. Rozpoznanie częstości występowania chorób oraz przyczyn zmienności tych danych stwarza podstawy do planowania profilaktyki pierwszo- i drugorzędowej, a także oceny skutków finansowych bezpośrednio i pośrednio związanych z badanymi jednostkami chorobowymi, wdrożenia metod wczesnej wykrywalności i zabezpieczenia zarówno w zakresie świadczeń zdrowotnych, jak i poprawy jakości życia chorych.
Program wczesnej diagnostyki i terapii astmy oskrzelowej w Finlandii (1994-2004)
22.06.2009
Astma oskrzelowa należy do grupy chorób przewlekłych i stanowi istotny problem zdrowotny oraz obciążenie budżetu ze względu na koszty bezpośrednie i pośrednie. W ostatnich latach dokonał się istotny postęp w poznaniu patomechanizmów i w terapii astmy. Dzięki temu w latach 90. XX wieku powstały liczne wytyczne postępowania w astmie zarówno o zasięgu międzynarodowym (GINA), jak i krajowym (opracowania PTA).
22.06.2009
Czym jest astma w świetle współczesnej wiedzy i jak można ją wcześnie rozpoznać
22.06.2009
Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci i u osób do 40. roku życia. Najnowsze ogólnopolskie badania epidemiologiczne (ECAP) wykazały, że na astmę cierpi w Polsce 12% mieszkańców, czyli ponad 4 miliony osób, a aż 75% z nich nie wie że choruje na astmę lub jest źle leczona (1). U blisko 80% chorych pierwsze objawy astmy są obecne przed 5. rokiem życia.
22.06.2009
Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy (aktualizacja 2008) - co warto wiedzieć
22.06.2009
W 1993 roku pod auspicjami NHLBI (National Heart, Lung and Blood Institute) i WHO utworzono Światową Inicjatywę Zwalczania Astmy (Global Initiative for Asthma - GINA). Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o astmie i jej wpływie na zdrowie publiczne, promowanie badań nad identyfikacją czynników ryzyka wzrostu zapadalności na astmę i związku między astmą a zmianami środowiskowymi, działania na rzecz ograniczenia zapadalności na astmę i śmiertelności z jej powodu, poprawa opieki nad chorymi na astmę oraz zwiększenie dostępności efektywnych terapii astmy.
22.06.2009
Czy można zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo terapii astmy oskrzelowej - cyklezonid
22.06.2009
W jaki sposób poprawić skuteczność leczenia astmy - takie pytanie zadaje sobie wielu lekarzy, zajmujących się na co dzień tym problemem. Pomimo wielu możliwości terapeutycznych i coraz głębszej i bardziej gruntownej wiedzy na temat patofizjologii astmy, wciąż stanowi ona wyzwanie dla klinicystów. Kolejne pytanie to, co jest ważniejsze - skuteczność czy bezpieczeństwo? Perspektywa wieloletniego leczenia astmy - choroby często "na całe życie", zmusza do zastanowienia nad doborem najbezpieczniejszego, optymalnego leczenia.
22.06.2009
Monoterapia glikokortykosteroidami i LABA versus terapia kombinowana w astmie i POChP
22.06.2009
Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to dwie jednostki chorobowe charakteryzujące się przewlekłym procesem zapalnym toczącym się w drogach oddechowych prowadzącym do obturacji dróg oddechowych. Choroby te mają wiele objawów wspólnych, wymagają jednak często odmiennego postępowania terapeutycznego, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Odróżnienie astmy od POChP lub potwierdzenie rozpoznania zespołu nakładania, czyli występowania u jednego chorego cech charakterystycznych obu chorób, może stanowić istotny problem w naszej codziennej praktyce zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny.
22.06.2009
Astma u dzieci do 5. roku życia - co nowego w 2008?
22.06.2009
Ostatnio uważa się, że astma nie jest jednorodną chorobą, ale zespołem chorób o różnej patofizjologii, które nakładają się na siebie i często, ale nie zawsze są związane z atopią. Powoduje to różny przebieg naturalny choroby i odmienną odpowiedź na leczenie.
22.06.2009
Właściwy dobór inhalatora drogą do skuteczniejszego leczenia astmy
22.06.2009
Aerozoloterapia jest metodą z wyboru podawania leków u chorych na astmę, co podkreślają najważniejsze aktualne wytyczne międzynarodowe i krajowe dotyczące postępowania w tej chorobie.Kluczowa rola terapii inhalacyjnej w astmie wynika z jej wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa w porównaniu do stosowania tych samych leków drogą doustną czy parenteralną.
22.06.2009
Nowoczesne leki przeciwhistaminowe - postęp w leczeniu chorób alergicznych
22.06.2009
Histamina, główny mediator reakcji alergicznych, znana jest od ponad 100 lat. Odpowiada ona za takie objawy, jak: wodnisty katar, kichanie, świąd i obrzęk śluzówki nosa, bąbel pokrzywkowy, łzawienie i pieczenie oczu. Leki blokujące ten istotny mediator odgrywają zasadniczą rolę w znoszeniu objawów u chorych na alergiczny nieżyt nosa i spojówek, pokrzywkę oraz świąd o różnej etiologii.
22.06.2009
Rola immunoterapii swoistej w uczuleniu na sierść kota
22.06.2009
1
Na przełomie XX i XXI wieku znacząco zwiększyła się częstość występowania astmy i innych chorób alergicznych na świecie. WHO szacuje, że na astmę choruje obecnie aż 300 mln ludzi, a kolejnych 100 mln osób zachoruje do roku 2025. Od początku XX wieku wzrosło również występowanie alergicznego nieżytu nosa (allergic rhinitis, AR). Obecnie ponad 600 mln ludzi wszystkich grup etnicznych, niezależnie od wieku cierpi z powodu tej choroby.
22.06.2009
1