Publikacje

Chemobrain - zaburzenia poznawcze towarzyszące chemioterapii
18.05.2009
1
Wydłużenie życia, a co za tym idzie starzenie się populacji, przy stale rosnącej ekspozycji na czynniki mutagenne i rakotwórcze powoduje, że znacząco rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost zachorowań jest szczególnie widoczny w grupie osób po 65. roku życia. Jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko powikłań leczenia onkologicznego.
Związki między leczeniem nadciśnienia tętniczego a pomyślnym starzeniem
17.05.2009
Zjawisko starzenia, nierozłącznie związane z życiem, zawsze intrygowało umysły ludzi i od wieków podejmowali oni wysiłki aby zapobiegać temu procesowi i wydłużyć życie. Jednak dopiero w wieku XX, również dzięki postępowi medycyny, przeciętne trwanie życia uległo wydłużeniu.
Niekorzystne interakcje leków w farmakoterapii geriatrycznej
17.05.2009
Początki procesu starzenia organizmu człowieka obserwuje się już w 5. dekadzie życia. Wraz z procesem starzenia wzrasta podatność na różne choroby i równocześnie obserwujemy zjawiska współchorobowości, a bezpośrednią implikacją praktyczną współchorobowości jest konieczność jednoczesnego stosowania kilku leków.
Hipotonia ortostatyczna jako problem wielolekowej terapii chorób wieku podeszłego
17.05.2009
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Autonomicznego i Amerykańskiej Akademii Neurologii hipotonia ortostatyczna (HO) definiowana jest jako spadek ciśnienia tętniczego skurczowego o 20 mmHg lub/i rozkurczowego o 10 mmHg mierzonego do 3 minut po pionizacji.
Wybrane aspekty farmakoterapii cukrzycy w wieku podeszłym
17.05.2009
2
Dane epidemiologiczne wskazują, że występowanie cukrzycy jest ważnym i złożonym problemem u pacjentów w wieku podeszłym. Wykazano, że w Stanach Zjednoczonych ponad 20 milionów osób ma rozpoznaną cukrzycę, przy czym 20% to pacjenci po 60. roku życia. Badania KORA Survey wykonane w populacji niemieckiej wskazują, że tylko u 60% osób po 65. roku życia stwierdza się prawidłową tolerancję glukozy.
Zapalne choroby reumatyczne w wieku podeszłym
17.05.2009
Najczęstszymi problemami reumatologicznymi osób w wieku podeszłym są choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa oraz reumatyzm tkanek miękkich, czyli zapalenie przyczepów ścięgien, więzadeł, pochewek ścięgnistych i kaletek. Natomiast do najczęstszych reumatycznych chorób zapalnych wieku podeszłego zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów, polimialgię reumatyczną (której może towarzyszyć zapalenie tętnic skroniowych) i dnę moczanową.
Majaczenie - czy można go uniknąć?
17.05.2009
Starzenie się populacji jako nieunikniona konsekwencja zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwie, zmusza do weryfikacji zakresu zainteresowań współczesnej medycyny i przesunięcia ich w kierunku problemów wieku starczego. Z licznych cech przypisywanych procesowi starzenia wymienia się nie tylko nieuchronność, długotrwałość i postępujący charakter toczących się w organizmie człowieka zmian, lecz przede wszystkim, w obliczu medycyny XXI wieku - możliwość prewencji.
Otępienie w wieku podeszłym - czy farmakoterapia jest skuteczna?
17.05.2009
1
Otępienie, zgodnie z definicją zawartą w kryteriach diagnostycznych Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) (1), to "zespół spowodowany chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym...
Choroby układu moczowego u osób w wieku podeszłym
01.05.2009
Prof. dr hab. med. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska
01.05.2009
Zaburzenia depresyjne u pacjentów dializowanych - kiedy rozpoznawać i jak leczyć?
30.04.2009
1
Zaburzenia depresyjne stanowią jedną z głównych przyczyn, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza POZ. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich częstość wyraźnie rośnie wraz z wiekiem.