Publikacje
Podstawowym sposobem podawania leków w chorobach obturacyjnych płuc, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest droga inhalacyjna. Leczenie inhalacyjne ma wiele zalet: leki podawane są miejscowo, początek działania leków jest szybki, osiąga się wysoki indeks terapeutyczny spowodowany silnym działaniem miejscowym i słabymi efektami systemowymi.
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Cierpi na nią około 110 mln ludzi na całym świecie (1). Lekarz rodzinny powinien samodzielnie poszukiwać objawów neuropatii u pacjentów chorujących na cukrzycę zarówno typu 1, jak i typu 2.
30.04.2009
1
Niedoczynność tarczycy to jedna z najczęstszych chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, rozwijająca się zwykle w sposób powolny i podstępny, niezauważalny dla samego chorego.
30.04.2009
1
Szczepienia jako jedno z najważniejszych oręży medycyny w walce z chorobami zakaźnymi do niedawna kojarzone były zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy z obowiązkowym kalendarzem szczepień dzieci. W ostatnich latach nastąpiła jednak duża zmiana świadomości społecznej w tym zakresie.
30.04.2009
2
Ryzyko wystąpienia półpaśca szacuje się na 10-20% w populacji ogólnej, a u pacjentów po 80. roku życia - na przekraczające 50%.
30.04.2009
Całkowicie uprawniona jest więc teza, iż najstarsze informacje dotyczące objawów lękowych kryją się w źródłosłowie pojęć z nim związanych, a sam lęk towarzyszy człowiekowi co najmniej od początku cywilizacji.
30.04.2009
Uregulowaniu ulega dobowy rytm produkcji moczu przez nerki, zależny od interakcji czynników nerkowych i neuroendokrynnych, m.in. wazopresyny, reniny, angiotensyny oraz układu współczulnego.
30.04.2009
Należy pamiętać, że witaminy muszą podawane w ściśle określonych ilościach, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania szkodliwy jest ich nadmiar (hiperwitaminoza), niedobór (hipowitaminoza) oraz brak (awitaminoza). Uwaga ta nabiera szczególnego znaczenia u niemowląt i małych dzieci, które z powodu niedojrzałości wielu układów są bardziej narażone na tego rodzaju nieprawidłowości, które mogą skutkować zaburzeniami ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.
30.04.2009
2
Do lat 80. XX wieku podstawowymi lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi u dzieci były salicylany, a przede wszystkim kwas acetylosalicylowy. Związek salicylanów z zespołem Reya, dobrze udokumentowany w Stanach Zjednoczonych, skłonił do ostrożności przy stosowaniu salicylanów u dzieci i spowodował, że lekami pierwszego rzutu stały się paracetamol i ibuprofen.
30.04.2009