Publikacje
Utrzymywanie równowagi ciała jest bardzo złożonym procesem, zależnym od prawidłowego odbioru bodźców czuciowych, odpowiedniej ich selekcji i przetwarzania na wielu poziomach układu nerwowego. Równowaga jest niezbędna do bycia niezależnym w czasie aktywności dnia codziennego. Zależy ona od zdolności funkcjonalnych układu mięśniowo-szkieletowego do wykonania zadania ruchowego zgodnie z informacją otrzymaną z ośrodkowego układu nerwowego.
30.03.2009
Funkcjonowanie całego organizmu jest związane z prawidłowym przekazem informacji, który odbywa się z udziałem trzech układów: endokrynnego, nerwowego i immunologicznego. Są one powiązane ze sobą siecią wzajemnych zależności. Uwalniane przez nie substancje regulują czynność tych układów, a za ich pośrednictwem wszystkich organów ustroju.
30.03.2009
Niedowład jednego lub kilku mięśni gałki ocznej wywołuje nieprawidłowe jej ustawienie z upośledzeniem ruchów w danym kierunku oraz dolegliwość w postaci podwójnego widzenia obrazu. Nerw okoruchowy unerwia mięśnie proste: górny, dolny i przyśrodkowy, mięsień skośny dolny oraz mięsień dźwigacz powieki.
30.03.2009
Połykanie jest złożoną czynnością fizjologiczną, która zachodzi dzięki uruchomieniu działań zależnych od woli oraz odruchów. Zaburzeniami połykania określa się trudności w formowaniu kęsa pokarmowego i jego transporcie przez górny odcinek przewodu pokarmowego. Dysfagia może wynikać ze zwężenia lub niedrożności poszczególnych części anatomicznych drogi pokarmowej (przyczyny mechaniczne) lub z zaburzeń neurogennych albo nerwowo-mięśniowych (podłoże czynnościowe).
30.03.2009
Połykanie jest złożonym procesem fizjologicznym, podczas którego pożywienie i ślina zostają przetransportowane z jamy ustnej do żołądka. Jest to czynność częściowo odruchowa, a jej złożonych etapów człowiek nie jest w stanie w pełni kontrolować.
30.03.2009
Przełom miasteniczny (PM), nazywany także kryzą miasteniczną, jest to zaostrzenie objawów miastenii prowadzące do niewydolności oddechowej (1,2). Objawami towarzyszącymi mogą być uogólnione osłabienie mięśni oraz masywny zespół opuszkowy z zaburzeniami połykania. Przełom miasteniczny najczęściej występuje u chorych z miastenią uogólnioną (1,3).
30.03.2009
Zespół Arnolda-Chiariego to rzadka wada rozwojowa mózgu, która występuje od urodzenia i polega na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego z obliteracją zbiornika móżdżkowo-rdzeniowego. Wadzie tej mogą towarzyszyć inne anomalie rozwojowe, takie jak np. rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową, jamistość rdzenia kręgowego, mielodysplazja
30.03.2009
Na początku XX wieku Lashley, Tower i Franz odkryli możliwość przywrócenia funkcji motorycznych technikami behawioralnymi. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zespół naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, pod przewodnictwem prof. Edwarda Tauba, opracował nową technikę rehabilitacji zwaną terapią ograniczenia i wymuszenia ruchu (Constraint Induced Movement Therapy, CIMT) lub terapią wymuszonego użycia (Forced Use Therapy, FUT).
30.03.2009
2
Udar mózgu stanowi trzecią, po zawałach serca i nowotworach, najczęstszą przyczynę umieralności i jest głównym powodem trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych. W Polsce rejestruje się rocznie około 60000 nowych zachorowań.
30.03.2009
Starzenie się organizmu kobiety i związany z tym spadek produkcji hormonów płciowych, czyli tzw. menopauza jest pojęciem znanym od dawna. Okazuje się jednak, że narastające z wiekiem niedobory hormonalne dotyczą także mężczyzn. Objawy z tym związane są na tyle charakterystyczne, że wprowadzono dla ich termin andropauza. Z wiekiem spada także produkcja innych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, hormonów.
29.03.2009