Publikacje

Astma oskrzelowa u dzieci - odrębności diagnostyczne i terapeutyczne
30.04.2009
Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób u dzieci w większości krajów rozwiniętych i rozwijających się. Jej objawy, przebieg, zasady rozpoznawania i leczenia są odmienne niż u pacjentów dorosłych, a obowiązujące międzynarodowe wytyczne nie zawierają zbyt wiele danych dotyczących astmy wieku dziecięcego, szczególnie w grupie niemowląt i dzieci do 5. roku życia.
Zasady wdrażania antybiotykoterapii w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych
30.04.2009
2
Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W większości są to zakażenia wirusowe, zwłaszcza u dzieci, u których wirusy stanowią nawet do 90% czynników etiologicznych, dlatego na ogół wystarczające jest leczenie objawowe.
Choroby wysypkowe wieku dziecięcego u dorosłych
30.04.2009
Mimo tradycyjnej nazwy "wysypkowe choroby zakaźne wieku dziecięcego", choć rzadko, występują one również u pacjentów dorosłych, u których częstsze są jednak powikłania tych infekcji. Do schorzeń tych tradycyjnie zaliczamy odrę, świnkę, różyczkę oraz ospę wietrzną, a także gorączkę trzydniową czy rumień zakaźny (te ostatnie u dorosłych praktycznie nie występują).
Pęcherz nadreaktywny u dzieci
30.04.2009
Pęcherz nadreaktywny, określany również jako pęcherz nadczynny, zespół pęcherza nadczynnego, nadaktywnego, nadreaktywnego (overactive bladder, OAB), zespół parć naglących lub przynaglenia (urge syndrome), jest zespołem objawów ze strony dolnych dróg moczowych, istotnie upośledzających jakość życia osób nim dotkniętych. Charakterystyczne dla tego zespołu jest występowanie nadczynnych skurczów wypieracza w trakcie napełniania pęcherza moczowego, którym pacjent nie jest w stanie zapobiec.
Problemy diagnostyki i terapii nawracających infekcji układu moczowego
29.04.2009
Zakażenia układu moczowego (ZUM) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza rodzinnego i są drugą co do częstości lokalizacją zakażeń (po infekcjach układu oddechowego). Stanowią one około 20% wszystkich infekcji pozaszpitalnych i około 50% zakażeń szpitalnych. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, zwłaszcza w okresie dużej aktywności seksualnej. Szczególnym problemem są nawracające zakażenia układu moczowego (NZUM), bowiem mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, obniżają jakość życia pacjentów, a także są przyczyną licznych wizyt pacjentów w poradniach (12,22).
POChP - choroba ogólnoustrojowa
29.04.2009
W następstwie działania substancji obcych dla organizmu i uszkodzenia tkanek dochodzi do powstania zapalenia. Rolą tego zespołu reakcji jest eliminacja czynników szkodliwych. W przebiegu tego procesu dochodzi do równoczesnego uszkadzania i naprawy tkanek, a jego celem jest przywrócenie funkcji uszkodzonych narządów.
Inhibitory pompy protonowej w leczeniu chorób zależnych od wydzielania kwasu solnego w żołądku
29.04.2009
W 1823 roku, angielski chemik i lekarz - William Prout, na łamach Royal Society of London opublikował pracę o fundamentalnym znaczeniu dla gastroenterologii. Praca odbiła się wówczas szerokim echem, gdyż badacz ten po raz pierwszy zidentyfikował kwas solny i obliczył jego stężenie w soku żołądkowym człowieka.
Aktualne standardy leczenia nadciśnienia tętniczego
29.04.2009
1
Ze względu na rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego, które uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, liczne gremia naukowe tworzą standardy dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego związanego z tym schorzeniem.
Alergiczne schorzenia narządu wzroku
29.04.2009
Marta Misiuk-Hojło, Dorota Strońska-Lipowicz, Aneta Hill-Bator
Metody diagnostyki i terapii zaburzeń depresyjnych u pacjentów w wieku podeszłym w praktyce lekarza rodzinnego
01.04.2009
Zaburzenia depresyjne są najczęstszymi przewlekłymi chorobami psychicznymi w populacji ogólnej. Szacuje się, że co piąty pacjent zgłaszający się do lekarza podstawowej opieki w Polsce cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych (1).
01.04.2009