Publikacje
W bieżącym roku ukazały się długo oczekiwane wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące stabilnej choroby wieńcowej (CHD) (1). Fakt tak długiego oczekiwania podyktowany był niezbyt dużą liczbą randomizowanych badań publikowanych w ostatnich latach, których wyniki wskazywałyby na potrzebę zmian w dotychczasowych wytycznych.
02.12.2007
Ze względu na ogromną liczbę pacjentów z cukrzycą nie wszyscy mogą pozostawać pod stałą opieką diabetologa, a nad większością wyłączną kontrolę sprawuje lekarz rodzinny. Stąd tak ważne jest, aby lekarz rodzinny pamiętał o problemach związanych z profilaktyką i leczeniem stopy cukrzycowej, mówił o tym, a co najważniejsze badał stopy chorych.
02.12.2007
Otyłość jest zjawiskiem, które towarzyszy ludzkości od jej początku. Zrazu postrzegano ją jako symbol wysokiej pozycji społecznej, bogactwa, zdrowia i płodności. Dopiero kilkadziesiąt lat temu zaczęto wiązać jej obecność z pogorszeniem stanu zdrowia, zaś w świadomości społecznej pojawił się wszechobecny kult szczupłej i wysportowanej sylwetki.
02.12.2007
1
W konsekwencji ostrej fazy dochodzi do uogólnionej odpowiedzi całego organizmu na toczący się stan zapalny, niezależnie od miejsca, w którym on występuje. Białka ostrej fazy to heterogenna grupa białek osocza o niskich masach cząsteczkowych, których stężenie zmienia się w surowicy krwi o przynajmniej 25% w odpowiedzi na toczący się w ustroju proces zapalny.
02.12.2007
2
Liczba zakażeń układu oddechowego stale się zwiększa. Stwarza to narastające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
02.12.2007
Lekarz rodzinny, w sytuacji narastającej paniki, zwłaszcza wśród rodziców, styka się z tą tematyką niemal codziennie. Wiąże się to z koniecznością udzielania wyczerpujących informacji o specyfice zakażenia, możliwościach profilaktyki i leczenia. Jednocześnie lekarz musi znać objawy zakażenia, aby prawidłowo ocenić stan pacjenta i wdrożyć właściwe postępowanie.
02.12.2007
Wirusy z rodziny Herpes są jednymi z najczęstszych czynników etiopatogenetycznych chorób wirusowych u człowieka (wyprzedza je jedynie wirus grypy oraz wirusy odpowiadające za infekcje górnych dróg oddechowych), dlatego też znajomość objawów przez nie powodowanych oraz ich leczenia jest bardzo istotna z punktu widzenia praktyki lekarza rodzinnego.
02.12.2007
Obowiązujące aktualnie międzynarodowe zalecenia dotyczące rozpoznawania, leczenia i zapobiegania astmie - Global Initiative for Asthma - GINA 2006 kładą główny nacisk na stopień kontroli choroby, klasyfikując astmę jako niedostatecznie, dostatecznie i dobrze kontrolowaną niezależnie od stopnia jej zaawansowania. Dobra kontrola astmy definiowana jest jako stabilny, czyli pozbawiony nawrotów obturacji oskrzeli, przebieg choroby. Jest więc oczywiste, że zapobieganie zaostrzeniom i ich opanowywanie jest podstawowym celem leczenia astmy.
02.12.2007
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.
02.12.2007
Wczesna wykrywalność nowotworów oznacza rozpoznanie choroby w fazie najbardziej nadającej się do leczenia. W Polsce ponad 70% rozpoznanych u dzieci nowotworów jest w III i IV stopniu zaawansowania choroby. Wyleczalność w tych stadiach choroby to tylko 20-30% podczas gdy, nowotwór w I i II stadium jest wyleczalny w 90-100%.
02.12.2007