Publikacje
Niedoczynności tarczycy oraz subklinicznych postaci zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy budzą niejednokrotnie wątpliwości lekarzy rodzinnych, zwłaszcza dotyczące diagnostyki oraz wskazań do rozpoczęcia terapii.
02.12.2007
Problemy zdrowotne społeczeństwa ewoluują wraz z postępem cywilizacyjnym, dzięki któremu zmienia się tryb życia człowieka. Przemiany te widoczne są także w obszarze działania podstawowej opieki zdrowotnej, a więc i praktyce lekarzy rodzinnych, którzy muszą dostosowywać swoją wiedzę i wytyczne dotyczące diagnostyki i terapii do potrzeb społecznych.
02.12.2007
Częstość występowania cukrzycy ciążowej określa się na około 3-5% ogółu ciąż, choć według niektórych autorów może sięgać powyżej 6% (1,2). Stanowi ona ponad 80% wszystkich przypadków zaburzeń tolerancji węglowodanów w czasie ciąży, a ponieważ niesie za sobą możliwość występowania wielu zaburzeń dotyczących zarówno matki, jak i płodu, a później noworodka i dziecka w dalszym etapie jego rozwoju osobniczego, zasadnicze znaczenie ma jej rozpoznanie i zastosowanie prawidłowego leczenia.
02.12.2007
Nazwa glikokortykosteroidy (gks) pochodzi z wczesnego okresu badań, kiedy to obserwowano ich wpływ na gospodarkę węglowodanową. W roku 1855 Tomasz Addison opisał objawy kliniczne wywołane niewydolnością kory nadnerczy. W latach 1940-48 ustalono budowę chemiczną i dokonano syntezy glikokortykosteroidów, a w roku 1949 Hench zastosował po raz pierwszy syntetycznie otrzymany kortyzon u chorego z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
02.12.2007
Niedożywienie często występuje u chorych po 60. roku życia, którzy stanowią znaczną część pacjentów lekarza rodzinnego. W Polsce chorzy ci nie mają właściwego dostępu do poradni dietetycznych. Nie istnieje także opieka dietetyczna w warunkach domowych, więc obowiązek ustalenia zaleceń dietetycznych i modyfikacji żywieniowych spoczywa na lekarzu rodzinnym.
02.12.2007
22.11.2007
21.11.2007
W pracy kardiologa istotne miejsce zajmuje chory umierający nagle i niespodziewanie. Nagły zgon sercowy (SCD) jest poważnym i wciąż nierozwiązanym problemem współczesnej kardiologii. Zaskoczenie towarzyszące wystąpieniu, gwałtowny przebieg oraz niepomyślne rokowanie to ciągle cechy SCD.
14.11.2007
1
Cukrzyca typu 2, zasłużenie nazywana epidemią XXI wieku jest dominującym problemem zdrowotnym w krajach rozwiniętych, a według prognoz stanie się nim również w krajach rozwijających się. Obecnie szacuje się, że do roku 2030 wzrost rozpoznanych przypadków cukrzycy wyniesie 114%, co oznacza 6,5 mln nowych przypadków rocznie.
14.11.2007
Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) to jedno z najbardziej kontrowersyjnych rozpoznań stawianych w kardiologii. Jest to jednostka chorobowa rzadko rozpoznawana, której patofizjologia jest w dalszym ciągu słabo rozumiana. Dodatkowo brakuje powszechnie akceptowanego "złotego standardu" w diagnostyce, a obecnie stosowane leczenie jest nadal kontrowersyjne.
14.11.2007
2