Publikacje
Leczenie chirurgiczne wad zastawkowych serca w Polsce stanowi obecnie 15% zabiegów przeprowadzanych w krążeniu pozaustrojowym. Pomimo zahamowania rozwoju wad zastawkowych na tle reumatycznym, dzięki udoskonaleniu diagnostyki, profilaktyki i leczenia, obserwuje się powolny wzrost liczby operacji nabytych wad zastawkowych.
14.11.2007
Niedokrwistość towarzyszy wielu chorobom przewlekłym przede wszystkim w ich bardziej zaawansowanych stadiach. Współwystępuje także z niewydolnością serca (NS), chociaż mechanizmy patofizjologiczne prowadzące do rozwoju anemii towarzyszącej NS nie są do końca poznane.
14.11.2007
Pomimo postępów, jakie dokonały się w ostatnich latach w leczeniu schorzeń układu krążenia, częstość występowania niewydolności serca (NS) stale się zwiększa (1,2,3). Skala tego problemu zaczyna przyjmować rozmiary epidemii, pomimo poprawy możliwości diagnostycznych i leczniczych głównych przyczyn doprowadzających do NS.
14.11.2007
Wraz z postępem, jaki dokonuje się w dziedzinie kardiologii w związku z szerokim zastosowaniem metod interwencyjnych zmienia się również profil pacjentów hospitalizowanych w Oddziałach Kardiologicznych. W ostatnich latach daje się zauważyć stale rosnącą populację pacjentów z objawami przewlekłej niewydolności serca (CHF), a wśród nich dużą grupę chorych ze zdekompensowaną niewydolnością serca w stadium D wg klasyfikacji ACC/AHA (klasa IV wg NYHA), oporną na leczenie farmakologiczne.
14.11.2007
Przewlekła niewydolność serca (CHF) występuje u 5-10% społeczeństwa wysoko rozwiniętych krajów zachodnich (1). Obserwujemy różne przyczyny niewydolności, jednak jej postać przewlekła, jako schyłkowa stanowi jednakowy, końcowy etap większości chorób serca. CHF towarzyszy różnym postaciom kardiomiopatii w przebiegu wad zastawkowych, chorób zapalnych mięśnia sercowego i innych schorzeń przebiegających z rozstrzenią lewej komory serca.
14.11.2007
W ostatnich kilkunastu latach mózgowy peptyd natriuretyczny (brain natriuretic peptide, BNP) był przedmiotem ogromnego zainteresowania, a na jego temat powstało bardzo wiele prac i doniesień naukowych na całym świecie. Można było odnieść wrażenie, że próbuje się znaleźć dla niego zastosowanie diagnostyczno-prognostyczne niemalże we wszystkich schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz w najrozmaitszych podgrupach pacjentów, także tych ze schorzeniami pozasercowymi.
14.11.2007
2
Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi (CTK) są niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu oraz licznych powikłań w obrębie układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu) i innych narządów (niewydolność nerek, retinopatia).
25.10.2007
1
Kwas moczowy jest słabym kwasem organicznym posiadającym bardzo niską, pH-zależną rozpuszczalność w roztworach wodnych. W warunkach fizjologicznych przy pH 7,4 znajduje się on w osoczu w 98% w postaci zjonizowanej i tworzy dobrze rozpuszczalny związek - moczan sodowy. Jest on najważniejszym końcowym produktem przemiany zasad purynowych.
25.10.2007
Zakończone duże wieloośrodkowe badania kliniczne dostarczają dowodów na znaczące korzyści wynikające ze stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny u chorych na nadciśnienie tętnicze z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych (bez powikłań sercowo-naczyniowych), ze współistniejącą chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz z cukrzycą.
25.10.2007
W ostatnich dekadach dokonał się ogromny postęp w zakresie farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. W istotny sposób przyczynił się on do zmniejszenia zachorowalności i umieralności z powodu udaru mózgu, zdarzeń wieńcowych, niewydolności serca i nerek, a w konsekwencji do wydłużenia życia.
25.10.2007