Publikacje
W większości ośrodków, w których przeprowadzane są operacje chirurgiczne wymagana jest opinia lekarza, najczęściej specjalisty chorób wewnętrznych lub kardiologa, przyzwalająca na przeprowadzenie u chorego wysokiego ryzyka zaplanowanego zabiegu. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie powikłań okołooperacyjnych.
11.07.2007
2
Zatorowość płucna (ZP) jest istotnym problemem w praktyce klinicznej. Z powodu szerokiego wachlarza objawów mogących być jej manifestacją, często nietypowego lub skąpoobjawowego przebiegu, pozostaje jednostką, której rozpoznanie może sprawiać lekarzowi trudność. Z tego powodu duża liczba przypadków ZP pozostaje niezdiagnozowana (1).
11.07.2007
Zaburzeniami erekcji (ZE) określa się trudność w powstaniu lub utrzymaniu erekcji niezbędnej do satysfakcjonującego stosunku (wg klasyfikacji ICD-10).
11.07.2007
Śledząc historię zastosowania biomarkerów w kardiologii dostrzega się postęp, jaki dokonał się w diagnostyce chorób układu krążenia oraz w ich leczeniu, głównie w zakresie wykorzystania ich w tzw. stratyfikacji ryzyka. W niepamięć poszły (całkiem niedawne) czasy, kiedy w diagnostyce zawału serca powszechnie wykonywano oznaczenia aminotransferaz oraz dehydrogenazy kwasu mlekowego (LDH).
11.07.2007
Ze względu na epidemicznie narastającą częstość występowania cukrzycy, bardzo istotnym i atrakcyjnym tematem są próby prewencji tego schorzenia. Wyróżnia się 3 sposoby zapobiegania cukrzycy typu 2:
11.07.2007
Choroby układu sercowo-naczyniowego o etiologii miażdżycowo-zakrzepowej stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Spośród 19185 chorych spełniających co najmniej jedno kryterium włączenia do badania CAPRIE (Clopidogrel versus Aspirin in Patients at Risk of Ischemic Events), tj. obecność udokumentowanej choroby tętnic obwodowych, przebyty zawał serca, przebyty udar mózgu, u 26% pacjentów stwierdzono współwystępowanie objawowej patologii o etiologii miażdżycowo-zakrzepowej w co najmniej dwóch łożyskach naczyniowych, zaś u 3,3% pacjentów odnotowano obecność zmian chorobowych we wszystkich trzech łożyskach naczyniowych (1).
11.07.2007
1
Najpopularniejszymi lekami wśród pacjentów, a szczególnie tych z wysokim ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych są leki przeciwpłytkowe oraz hipolipemizujące. Korzyści dla organizmu z przyjmowania powyższych leków są niekwestionowane, ale wiążą się z występowaniem działań niepożądanych.
11.07.2007
Od momentu, w którym dwie grupy badawcze pod kierunkiem Francisa Collinsa oraz Craiga Ventera prawie jednocześnie, w lutym 2001 roku, ogłosiły na łamach prestiżowych czasopism Nature i Science wstępne ukończenie sekwencjonowania ludzkiego genomu, przed genetyką otworzyła się nowa era (1,2). Szybko dostrzeżono, że każda gałąź medycyny inwestująca czas i pieniądze w badania genetyczne odnosi ogromne korzyści.
11.07.2007
Istnieje coraz więcej publikacji naukowych opisujących znaczenie czynników psychospołecznych w rozwoju i przebiegu chorób sercowo-naczyniowych (CVD).
11.07.2007
Alergie na grzyby stwarzają coraz większy problem pacjentom i lekarzom. Związane jest to z powszechnym występowaniem tych alergenów w środowisku, trudnościami diagnostycznymi i terapeutycznymi. Do tej pory opisano okoł 120 tysięcy gatunków grzybów, ale przypuszcza się, że na Ziemi istnieje ich około 1,5 miliona, czyli 5 razy więcej niż roślin nasiennych.
03.07.2007