Publikacje
Najbardziej istotnymi symptomami chorób ucha o charakterze przewlekłym są wycieki i upośledzenie słuchu. W schorzeniach ostrych, powikłaniach lub zaostrzeniach stanów przewlekłych dołączają się kolejne objawy: ból, szumy uszne, zawroty głowy, rzadziej niedowład nerwu twarzowego.
24.03.2007
Błona śluzowa jamy ustnej składa się z nabłonka, błony podstawowej i blaszki podśluzowej.
24.03.2007
AIDS jest zespołem (kompleksem objawów) nabytego upośledzenia odporności, rozwijającym się w wyniku zarażenia organizmu człowieka wirusem HIV.
24.03.2007
Neuralgia nerwu trójdzielnego (tic doloureux) zdefiniowana jest jako ból nagły, zwykle jednostronny, ostry, krótki, kłujący i nawracający, w obszarze unerwienia jednej lub więcej gałęzi piątego nerwu czaszkowego (1).
24.03.2007
1
Lekarze rodzinni, okuliści, otolaryngolodzy i lekarze pokrewnych specjalności mogą stawać przed problemem diagnostyki schorzeń i oceny drożności dróg łzowych. Tacy chorzy wymagają zawsze specjalistycznych konsultacji okulistycznej i laryngologicznej oraz wykonania badań dodatkowych.
24.03.2007
Proces starzenia się w narządzie słuchu (presbyacusis) postępuje częściej i szybciej niż w innych narządach, co tłumaczy się nieprzerwaną czynnością tego narządu i narażeniem na wiele szkodliwych czynników (3). Rozpoczyna się już po 40. r.ż., a w wieku podeszłym i senioralnym fizjologiczne upośledzenie słuchu pogłębia się wskutek: nadciśnienia, miażdżycy, zaburzeń neurologicznych.
24.03.2007
W praktyce laryngologicznej coraz częściej spotyka się chorych z dysfoniami czynnościowymi lub organicznymi. Ocenia się, iż połowa osób skarżących się na zaburzenia głosu cierpi na łagodne zmiany przerostowe na fałdach głosowych (ŁZPFG) (42). Związane jest to ściśle z postępem cywilizacyjnym, w wyniku którego coraz większa liczba osób wykorzystuje w swej pracy zawodowej narząd głosu.
24.03.2007
2
W ciągu ostatnich kilkunastu lat postępuje istotna zmiana zasad leczenia chorych na schizofrenię. Wpływa na nią wiele czynników. Do najważniejszych zaliczam te, które zmieniły pogląd, że schizofrenia jest tajemniczą i niezbadaną chorobą, której leczenie wymaga przede wszystkim intuicji, na postrzeganie jej przede wszystkim jako choroby somatycznej, w której wybór postępowania powinien uwzględniać dane wynikające z badań (evidence based medicine).
04.03.2007
1
Kiedy w roku 1957 Kuhn opublikował pierwszy artykuł dotyczący możliwości stosowania trójpierścieniowego leku przeciwdepresyjnego (TLPD) - imipraminy w terapii depresji (1), środowisko lekarskie, choć przyjęło to odkrycie z dużą rezerwą (jak wspomina Katona na pierwszy wykład dotyczący imipraminy, podczas konferencji w Genewie, przyszło 17 osób), z pewnością jednak odetchnęło z ulgą w związku z pojawieniem się kolejnej (po elektrowstrząsach i inhibitorach monoaminooksydazy) możliwości terapii stanu chorobowego związanego z tak dużym ryzykiem samobójstwa.
04.03.2007
Używanie substancji psychoaktywnych może powodować zróżnicowany negatywny wpływ na zdrowie. Jednym z takich skutków jest uzależnienie, które cechuje się m.in. "głodem" substancji, upośledzeniem kontrolowania jej używania, stopniowym zastępowaniem innych ważnych uprzednio czynności zdobywaniem substancji, bycia pod jej wpływem i dochodzenia do siebie, somatycznymi objawami uzależnienia (objawy odstawienne, zmieniona, zwykle zwiększona, tolerancja), powracanie do niekontrolowanego używania nawet po wieloletniej abstynencji.
04.03.2007