Publikacje
Z klinicznego punktu widzenia najkorzystniejsze byłoby dla pacjentów zastosowanie takiej insulinoterapii, która naśladowałaby fizjologiczne procesy zachodzące w zdrowym organizmie. Dało to bodziec do poszukiwania preparatów, które działałyby w taki sposób.
06.06.2007
Nadciśnienie tętnicze u osób z cukrzycą typu 2 występuje ponaddwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej. W Polsce w badaniu SCREEN-POL stwierdzono, że nadciśnienie tętnicze występuje u około 70% pacjentów z cukrzycą. U pacjentów z cukrzycą powikłaną nefropatią cukrzycową odsetek chorych z nadciśnieniem sięga 85%.
06.06.2007
Otyłość to rosnący problem państw zachodnich. Jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, dyslipidemii, wielu nowotworów. Do niedawna tkankę tłuszczową utożsamiano jedynie z rezerwuarem energii. Ostatnie lata wykazały, że jest ona organem endokrynologicznym, wydzielającym szereg substancji.
06.06.2007
Główną przyczyną zgonów w populacji pacjentów z cukrzycą typu 2 pozostaje nadal choroba niedokrwienna serca. Jednak dzięki postępowi medycyny możliwe jest coraz skuteczniejsze leczenie tej grupy chorych. Agresywne leczenie hipoglikemiczne, przeciwpłytkowe oraz hipolipemizujące umożliwia coraz lepsze wyrównanie parametrów metabolicznych cukrzycy, oddalając w czasie wystąpienie powikłań narządowych.
06.06.2007
Zabiegi PCI (PCI, percutaneous coronary intervention) są uznaną i sprawdzoną metodą leczenia choroby wieńcowej od przeszło ćwierć wieku. W 2007 roku minie trzydziesta rocznica pierwszego zabiegu interwencyjnego na tętnicach wieńcowych, wykonanego przez Andreasa Gruentziga. Mimo iż przezskórne interwencje na tętnicach wieńcowych, charakteryzują się wysoką skutecznością, małą inwazyjnością oraz wysokim bezpieczeństwem metody, to jednak, jak każdy zabieg wiążą się z wystąpieniem określonych powikłań, indywidualnych dla każdego pacjenta.
06.06.2007
06.06.2007
Znamy też inne patologie związane z niewydolnością naczyń zaopatrujących gałkę oczną w krew, takie jak niedrożność naczyń siatkówkowych, neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego czy oczny zespół niedokrwienny. Wszystkie one mogą prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Brak jednak opracowań dotyczących tych zaburzeń w kontekście choroby miażdżycowej, chociaż powszechnie wiadomo, że cukrzyca promuje rozwój zmian o charakterze makroangiopatii, a te z kolei mogą w istotny sposób dodatkowo zaburzać krążenie oczne. W ten sposób działa mechanizm błędnego koła.
06.06.2007
Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych endokrynopatii kobiet w wieku rozrodczym. Częstość występowania ocenia się na 5-7% populacji młodych kobiet (1).
06.06.2007
3
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest chorobą neurodegeneracyjną ośrodkowego układu nerwowego, której pierwsze objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem osłonek mielinowych aksonów komórek nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwie wzrokowym, prowadzącym do degeneracji i zaniku komórek nerwowych
23.04.2007
Padaczka była zawsze wiązana z zaburzeniami psychicznymi. W XIX wieku opisujący padaczkę neurolodzy i psychiatrzy uważali, że jest to choroba degeneracyjna układu nerwowego, występująca rodzinnie, której nieodłączną cechą jest pogorszenie funkcji poznawczych i emocjonalnych obok powtarzających się napadów padaczkowych
23.04.2007
1