Publikacje
Krwawienie domózgowe stanowi częste powikłanie udaru niedokrwiennego mózgu. Może ono wystąpić zarówno w naturalnym przebiegu choroby, jak i być związane ze stosowanym leczeniem. W leczeniu udaru mózgu coraz powszechniejsze jest leczenie trombolityczne z zastosowaniem rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu .
23.04.2007
Udar mózgu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczynę niesprawności u dorosłych. Możliwości leczenia tej choroby są ograniczone i stanowią wyzwanie dla neurologów. Badania kliniczne dotyczące ostrej fazy udaru mają na celu wdrożenie metod poprawiających rokowanie, głównie przez ograniczenie obszaru uszkodzenia mózgu.
23.04.2007
Obecnie wiadomo, że zarówno u chorych bez wcześniejszych objawów neurologicznych, u których stenoza została stwierdzona przypadkowo, jak i u tych, którzy przebyli incydenty niedokrwienia mózgu, endarterektomia tętnicy szyjnej zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
23.04.2007
CADASIL (Cerebral Autosomal Dominant Arteriopathy with Subcortical Infarcts and Leukoencephalopathy - mózgowa autosomalnie dominująca wrodzona arteriopatia z zawałami podkorowymi i leukoencefalopatią) jest dziedziczną chorobą małych naczyń, powodującą podkorowe zawały jamiste i uszkodzenie istoty białej u młodych dorosłych.
23.04.2007
Padaczka była zawsze wiązana z zaburzeniami psychicznymi. W XIX wieku opisujący padaczkę neurolodzy i psychiatrzy uważali, że jest to choroba degeneracyjna układu nerwowego, występująca rodzinnie, której nieodłączną cechą jest pogorszenie funkcji poznawczych i emocjonalnych obok powtarzających się napadów padaczkowych
23.04.2007
1
Udar mózgu niesie za sobą daleko idące konsekwencje społeczne i jest niezwykle obciążający dla samego chorego i jego rodziny. Stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonu i jest najczęstszą przyczyną niesprawności u osób powyżej 40. roku życia (1). Strategia leczenia obejmuje cztery etapy: profilaktykę pierwotną, czyli leczenie czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia gospodarki lipidowej i cukrzyca, leczenie ostrej fazy, profilaktykę wtórną oraz rehabilitację.
23.04.2007
W przyrodzie występuje około 20000 gatunków grzybów, z czego blisko 300 jest chorobotwórczych dla człowieka. Mogą rozwijać się zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych, w temperaturze poniżej 0°C, jak i w temperaturze +45°C, choć optymalny dla grzybów chorobotwórczych jest zakres temperatur od +20 do +45°C.
24.03.2007
2
Diagnostyka różnicowa zwrotów głowy uznawana jest w medycynie za jedną z najtrudniejszych, dlatego też pacjenci z tymi objawami zgłaszający się do laryngologa są, najłagodniej mówiąc, niezbyt lubiani.
24.03.2007
1
Pulsoksymetria jest najprostszym i najbardziej miarodajnym testem przesiewowym do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu (ZOPS). Ocena saturacji krwi jest jednym z podstawowych wskaźników do oceny stopnia zaawansowania ZOPS.
24.03.2007
Najczęstszym objawem schorzenia układu zębowego jest ból w chorym zębie lub w jego najbliższej okolicy, czasem promieniujący do ucha. Jest on wyzwalany lub nasilany przez mechaniczne obciążanie chorego zęba, gorące i zimne posiłki czy powietrze.
24.03.2007