Publikacje

Indukowane amiodaronem zaburzenia czynności tarczycy
22.12.2006
3
Amiodaron (AM), znany od prawie 50 lat, jest skutecznym, ale obarczonym licznymi działaniami niepożądanymi, lekiem antyarytmicznym...
Pomiar ciśnienia tętniczego w zaburzeniach rytmu serca
22.12.2006
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jedną z najważniejszych i najczęściej wykonywanych procedur w codziennej praktyce medycznej, która wkrótce po zaistnieniu, zyskała ważne miejsce w epidemiologii chorób sercowo-naczyniowych.
Obturacyjny bezdech senny i zaburzenia rytmu serca
22.12.2006
W 1973 roku Guilleminault i wsp. zaproponowali nową definicję zespołu nadmiernej senności w ciągu dnia spowodowanej nieprawidłowym, przerywanym bezdechami snem...
Stymulacja resynchronizująca jako metoda leczenia wybranych pacjentów z niewydolnością serca
22.12.2006
Niewydolność serca jest jednym z głównych problemów współczesnej kardiologii. Jest złożonym zespołem klinicznym obarczonym złym rokowaniem, koniecznością częstych hospitalizacji i znacznym pogorszeniem jakości życia chorego.
Przezskórna ablacja - metoda leczenia tachyarytmii nadkomorowych
22.12.2006
1
W ciągu ostatnich dziesięciu lat leczenie tachyarytmii metodą przezskórnej ablacji przeżyło gwałtowny rozkwit. Metoda, uznawana początkowo za niebezpieczną i wskazaną jedynie w przypadku nielicznych częstoskurczów opornych na inne sposoby leczenia, stała się obecnie terapią z wyboru w odniesieniu do wielu tachyarytmii.
10.12.2006
10.12.2006
Choroby tarczycy w praktyce lekarza rodzinnego
27.11.2006
Choroby tarczycy są najczęstszymi zaburzeniami gruczołów wewnętrznego wydzielania, dlatego też ważne jest przybliżenie ich symptomatologii i zasad postępowania diagnostyczno-terapeutycznego lekarzom rodzinnym.
Podstawowe zasady leczenia ostrego i przewlekłego bólu w praktyce lekarza rodzinnego
27.11.2006
Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uznaje ból za piąty objaw o zasadniczym znaczeniu po wartości ciśnienia tętniczego krwi, częstości akcji serca, liczbie oddechów i temperaturze.
Przewlekła choroba nerek i jej wpływ na choroby serca i naczyń
27.11.2006
Przewlekła niewydolność nerek jest złożonym zespołem chorobowym, u podłoża którego leży uszkodzenie miąższu nerek przez toczące się w nim przewlekłe procesy patologiczne, prowadzące do zmniejszania się filtracji kłębuszkowej.