Publikacje

Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Diagnostyka otorynolaryngologiczna w przewlekłym kaszlu
20.09.2010
1
Kaszel (łac. tussis; ang. cough) to najczęstszy objaw chorób dróg oddechowych. Jest przede wszystkim odruchem obronnym, którego celem jest ewakuacja, oczyszczenie układu oddechowego z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych.
Zapalenie zatok przynosowych - postępowanie w ramach praktyki lekarza rodzinnego
23.04.2010
Zapalenie zatok przynosowych (ZZP) obejmuje zawsze jamy nosa i zatoki przynosowe - stąd klinicznie sinusitis jest tożsame z rhinosinusitis (1,2), które jest częstym rozpoznaniem w praktyce lekarza rodzinnego. Rocznie ostre ZZP dotyczy 10-15% populacji Europy i stanowi powikłanie 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
23.04.2010
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Najczęstsze postaci zapalenia gardła i migdałków podniebiennych u dzieci - diagnostyka i leczenie
18.09.2009
1
Gardło jest wspólnym elementem drogi oddechowej i pokarmowej. Procesy zapalne dotyczące gardła mogą rozwijać się zarówno w jego tkance nabłonkowej, jak i chłonnej, którą stanowi tzw. pierścień Waldeyera. W skład pierścienia Waldeyera wchodzą migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, językowy, migdałki trąbkowe i grudki chłonne oraz pasma boczne tylnej ściany gardła. W codziennej praktyce rozróżnia się zapalenie gardła, czyli proces zapalny toczący się bez udziału struktur limfatycznych, i zapalenie migdałków ze zmianami zapalnymi w tkance chłonnej, czyli tzw. anginę.
Problemy w postępowaniu i leczeniu zapalenia skóry nosa i ucha zewnętrznego u dzieci
18.09.2009
Choroby infekcyjne skóry nosa i ucha zewnętrznego występują szczególnie często u pacjentów w wieku rozwojowym. Dużą grupę stanowią dzieci, u których zakażenia skóry nosa i ucha zewnętrznego wystąpiły w wyniku drobnych urazów przerywających ciągłość naskórka, tj. dłubania w uchu i nosie, ciała obcego w uchu i nosie, trądziku.
Biofilm bakteryjny jako przyczyna niepowodzenia w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych i uszu u dzieci
18.09.2009
Choroby przewlekłe górnych dróg oddechowych są powszechne zarówno u dzieci, jak i dorosłych i są najczęstszą przyczyną zgłaszania się po poradę do laryngologa. Leczenie tych schorzeń prowadzone ambulatoryjnie nastręcza niekiedy wiele trudności i niejednokrotnie jedynie na krótko eliminuje objawy, nie doprowadzając do wyleczenia.
Rola bakterii atypowych w zakażeniach górnych dróg oddechowych u dzieci
18.09.2009
Do bakterii atypowych mających szczególne znaczenie w zakażeniach układu oddechowego u człowieka zalicza się Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Legionella pneumophila. Inne bakterie określane tym mianem nie mają dużego znaczenia w wywoływaniu zakażeń u ludzi.