Publikacje

Współwystępowanie alergicznego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej i alergicznego zapalenia spojówek u dzieci
18.09.2009
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to zespół objawów klinicznych wywołanych IgE-zależną reakcją zapalną błony śluzowej nosa występujący po kontakcie z alergenem. ANN należy do grupy przewlekłych chorób układu oddechowego i stanowi problem zdrowotny o zasięgu światowym w populacji dziecięcej, a dotyczy około 10-25% całej ludzkości.
Ciała obce w narządach laryngologicznych u dzieci
18.09.2009
Podejrzenie, iż ciała obce przez otwory naturalne dostały się do organizmu dziecka, jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się do laryngologa w trybie pilnym.
Najczęstsze zapalenia krtani u dzieci przebiegające z dusznością
18.09.2009
Krtanie noworodków i niemowląt różnią się od krtani dzieci w wieku 12-16 lat i krtani osób dorosłych. Dotyczą one położenia krtani w stosunku do kręgosłupa i sąsiadujących narządów, rozmiarów poszczególnych części krtani i ich ustawienia względem siebie. Proporcje poszczególnych elementów anatomicznych krtani są u noworodka i niemowlęcia odmienne niż w późniejszym wieku...
Współczesne poglądy na wysiękowe zapalenie ucha środkowego
18.09.2009
Wiele czynników wpływa na powstanie i rozwój wysiękowego zapalenia ucha środkowego (wzuś) u dzieci. Najczęściej jednak jest ono związane z zakażeniem i (lub) nieprawidłową czynnością trąbki słuchowej (1). Jeden czynnik etiologiczny może zapoczątkować zmiany prowadzące do wysiękowego zapalenia ucha środkowego, inny może powodować przewlekłość procesu chorobowego, a jeszcze inny nasilać go.
Rekomendacje postępowania w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego
18.09.2009
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego (wzuś) jest przewlekłą chorobą zapalną wyściółki trąbki słuchowej, jamy bębenkowej i komórek powietrznych wyrostka sutkowatego. Istota choroby polega na gromadzeniu się płynu wysiękowego w przestrzeniach powietrznych, w tym w jamie bębenkowej ucha środkowego, przy zachowanej całej błonie bębenkowej.
Przyczyny niepowodzenia leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci
18.09.2009
Ostre zapalenie ucha środkowego (ozuś) jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych wieku dziecięcego i najczęstszym wskazaniem do antybiotykoterapii. Leczenie antybiotykiem ma zwykle charakter empiryczny.
Specyfika diagnostyki i leczenia zapalenia zatok w wieku rozwojowym
18.09.2009
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (rhinosinusitis) (zzp) to proces zapalny błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i jamy nosa. Zapalenie zatok przynosowych stanowi powikłanie 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
Postępowanie w krwawieniu z nosa u dzieci
18.09.2009
1
Krwawienie z nosa (epistaxis) jest najczęściej występującym krwawieniem w organizmie człowieka, jedną z najczęstszych dolegliwości i przyczyn zgłaszania się pacjenta do lekarza. Krwawienie z nosa u dzieci zdarza się często i w większości przypadków jest łatwe do opanowania.
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009