Publikacje

Alergiczny nieżyt nosa: czynniki ryzyka, rozpoznawanie, leczenie i wpływ na astmę - uaktualnione wytyczne ARIA 2008
22.06.2009
Objawy alergicznego nieżytu nosa (ANN) - kichanie, uczucie zatkania nosa i wyciek wodnistej wydzieliny - po raz pierwszy ujęto łącznie i opisano jako jedną jednostkę chorobową w 1929 roku. Od tego czasu częstość występowania tej choroby, podobnie jak innych zaburzeń z nadwrażliwości, znacznie wzrosła. Według obecnie przyjętej definicji ANN to zespół objawów klinicznych pod postacią wycieku wodnistej wydzieliny z nosa lub spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucia zatkania nosa, świąd i kichanie, które są następstwem IgE-zależnej reakcji zapalnej błony śluzowej nosa na alergen.
22.06.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Zasady wdrażania antybiotykoterapii w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych
30.04.2009
2
Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W większości są to zakażenia wirusowe, zwłaszcza u dzieci, u których wirusy stanowią nawet do 90% czynników etiologicznych, dlatego na ogół wystarczające jest leczenie objawowe.
20.11.2008
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Racjonalna antybiotykoterapia w zakażeniach układu oddechowego - czy jest możliwa w POZ?
05.05.2008
W ostatnich latach lawinowo wzrasta lekooporność drobnoustrojów oraz zmniejsza się skuteczność leków przeciwbakteryjnych w ciężkich zakażeniach. Ze względu na liczbę pacjentów przyjmowanych codziennie oraz specyfikę schorzeń, to właśnie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, w tym lekarze rodzinni zapisują najczęściej i najwięcej antybiotyków.
05.05.2008
Mukowiscydoza
19.03.2008
Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate, ang. cystic fibrosis - CF) należy do najczęstszych, wrodzonych, genetycznie uwarunkowanych, letalnych chorób ludzi rasy białej. Średnia częstość występowania tej choroby na świecie szacowana jest na około 1:2500 urodzeń, a w Europie 1:2300 urodzeń. Jest to choroba dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. U nosicieli nie stwierdza się objawów klinicznych
19.03.2008
Diagnostyka i leczenie zapaleń gardła
19.03.2008
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym również zapalenia gardła, należą do jednych z najczęściej spotykanych problemów w praktyce zarówno laryngologa, jak i lekarza rodzinnego. Gardło, jako wspólny odcinek układu pokarmowego i oddechowego, stanowi pierwszą barierę ochronną przed licznymi drobnoustrojami. Rozbudowana w tym miejscu tkanka limfatyczna nosi nazwę pierścienia chłonnego Waldeyera. Obejmuje ona: migdałki podniebienne i trąbkowe, migdałek językowy i gardłowy, pasma boczne oraz pojedyncze rozsiane grudki chłonne.
19.03.2008
Cuchnienie z ust
19.03.2008
3
Cuchnienie z ust (foetor ex ore, fetor oris, halitosis, ang. bad breath or breath malodour) jest dość powszechną dolegliwością na którą, jak podają różne źródła, cierpi od 10% do 25% populacji. Procent ten zwiększa się w sposób znamienny w krajach, w których poziom ogólnych zachowań prozdrowotnych jest względnie niski, u ludzi w wieku podeszłym oraz w grupie chorych z zaburzeniami osobowości.
19.03.2008
3
Wewnątrznosowe metody dacryocystorhinostomii
19.03.2008
Do sprawnego funkcjonowania narządu wzroku niezbędna jest produkcja łez, które tworzą ochronny film pokrywający rogówkę. Istotnym elementem w tym układzie jest sprawny system odpływu łez, który zapewniają drogi łzowe.
19.03.2008