Publikacje

Dobrowolne ubezpieczenie OC w prywatnej praktyce lekarskiej - czy i kiedy warto dopłacać?
29.09.2023
Samozatrudnienie w ramach prywatnej praktyki lekarskiej niesie za sobą konieczność ubezpieczenia OC. Część obowiązkową narzuca ustawa. Co z dobrowolnym OC dla lekarza? Czy jest ono warte dodatkowych składek?
Prywatna praktyka lekarska - czy prowadzić księgowość samodzielnie?
29.09.2023
Prywatna działalność w sektorze usług medycznych powoli staje się standardem. Czasami decyzja o przejściu “na swoje” podyktowana jest względami praktycznymi, innym razem jest to konieczność - rozwiązanie wymuszone przez placówkę. Często jednak okazuje się to wyzwaniem.
Szczepienie przeciw grypie po zawale serca – wieloośrodkowe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą i grupą placebo
26.09.2023
Związek między zachorowaniem na grypę a ryzykiem epizodów sercowo-naczyniowych opisywano już w trakcie epidemii grypy w latach 1915–1929, a prowadzone później badania obserwacyjne potwierdziły korelację czasową między tymi zdarzeniami medycznymi.
26.09.2023
Nowoczesne technologie w medycynie
26.09.2023
Kolejna edycja cross-sektorowej konferencji przedstawi mechanizmy i trendy kształtujące gospodarkę przyszłości oraz nowoczesne technologie, w tym AI.
Ostra białaczka promielocytowa (APL)
22.09.2023
Analiza długoterminowego przeżycia w dużej kohorcie pacjentów z ostrą białaczką promielocytową (APL): badanie Harmony Alliance.
Funkcje mikrobioty jelitowej w organizmie człowieka
20.09.2023
Odpowiednia kompozycja bakterii jelitowych odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ludzkiego zdrowia. Nieprawidłowo funkcjonująca mikrobiota może przyczyniać się do rozwoju licznych zaburzeń m.in. otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób zapalnych jelit.
Mupirocyna – mechanizm działania i zastosowanie w miejscowym leczeniu przeciwgronkowcowym
07.09.2023
Mupirocyna jest uznawana za złoty standard w dekolonizacji gronkowców złocistych opornych na metycylinę (methicyllin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA), a jej stosowanie pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się tej bakterii i minimalizować ryzyko powikłań związanych z zakażeniem.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2023 roku
06.09.2023
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
IQVIA o zmianach na liście refundacyjnej dla obwieszczenia obowiązującego od 1 września 2023 roku
31.08.2023
Przedstawiamy podsumowanie zmian na liście refundacyjnej i w programach lekowych dla obwieszczenia obowiązującego od 1 września 2023 roku.
Szczepienia obowiązkowe i zalecane w podróży
17.08.2023
2
Na konsultację z zakresu medycyny podróży w celu ustalenia odpowiedniego zakresu szczepień i innych metod profilaktyki należy wybrać się ok. 6 tyg. przed planowanym wyjazdem.