Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Zasady stosowania leków poza wskazaniami rejestracyjnymi
Nieustanny postęp wiedzy medycznej powoduje, że lekarz musi dysponować odpowiednią swobodą stosowania leków, w sposób dostosowany do aktualnych osiągnięć medycyny i potrzeb konkretnego pacjenta.
Grudzień 2022: podsumowanie rynku aptek w Polsce
Przedstawiamy comiesięczne podsumowanie rynku aptek w Polsce, przygotowany przez niezawodny zespół ekspertów z IQVIA Poland.
Lacydypina – preferowany antagonista wapnia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym?
Wysokie wartości ciśnienia tętniczego są głównym czynnikiem ryzyka zarówno chorób układu sercowo-naczyniowego (CVD), w tym choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz udaru mózgu, jak i innych jednostek chorobowych.
prof. Łukasz Krych: Wpływ glutenu na rozwój cukrzycy
Gluten a cukrzyca – najnowsze odkrycia pomiędzy spożyciem glutenu oraz dietą bezglutenową a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 1
Indywidualna Praktyka Lekarska - wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania
Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu pojawiło się wiele wątpliwości związanych z wyborem najkorzystniejszej formy prowadzenia biznesu. Przy obecnej dynamice zmian nie jest możliwe wskazanie uniwersalnej i najlepszej formy prowadzenia działalności – każdy przypadek powinien zostać rozpatrzony indywidualnie.
Czy ostry COVID-19 ma wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego ?
W ostatnich latach zauważamy bardzo duże zainteresowanie naukowców florą bakteryjną przewodu pokarmowego człowieka, która jak wiadomo ma ogromny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza na prawidłowy stan układu immunologicznego – co z kolei determinuje podatność na różne choroby (nie tylko zakaźne).
Nowe perspektywy profilaktyki zakażeń RSV
Na spotkaniu Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) we wrześniu 2022 r. EMA (European Medicines Agency) zarekomendowała 12 leków do zatwierdzenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Wiedza, postrzeganie, postawy i praktyka położnych dotyczące szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi. Badanie jakościowe
Celem omawianej pracy było określenie wiedzy, postrzegania, postaw i praktyki położnych dotyczących szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi.
Ciężki krztusiec u dzieci: znaczenie wieku, przebytych szczepień i wcześniactwa
Celem pracy była ocena częstości hospitalizacji dzieci z powodu krztuśca oraz określenie znaczenia wieku dziecka, wcześniactwa i przebytych szczepień na przebieg choroby w Toskanii. .
Wpływ szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi na hospitalizacje niemowląt w szpitalu o III poziomie referencyjności w Katalonii
Celem opisywanego badania było porównanie częstości hospitalizacji niemowląt z powodu krztuśca w czasie, kiedy ciężarne nie były szczepione przeciwko krztuścowi, z częstością po wprowadzeniu szczepień tej grupy (lata 2014–2019).
Hamowanie toksyny krztuścowej – nowe strategie leczenia krztuśca
Rozpoznanie krztuśca rzadko jest ustalane na samym początku zakażenia i rzadko udaje się rozpocząć w ciągu pierwszych dwóch tygodni zakażenia, co powoduje, że męczący kaszel dokucza pacjentowi przez wiele tygodni, nawet mimo leczenia antybiotykiem. Autorzy omawianej publikacji sugerują, że zahamowanie działania Pertussis Toxin wydaje się być obiecującym celem leczenia pozwalającym na zredukowanie kaszlu nawet w późniejszych etapach choroby, i przedstawiają stan zaawansowania prac nad takimi inhibitorami.
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
Najskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Empatia ma kluczowe znaczenie w relacjach lekarza z pacjentem
Pacjenci najczęściej zarzucają lekarzom brak empatii, tymczasem ma ona kluczowe znaczenie w relacjach chorego z lekarzem – powiedział w środę rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Ochrona sygnalistów coraz bliżej
Dyrektywa określa minimalne zakresy ochrony sygnalistów zatrudnianych zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
Lekarze masowo wyjeżdżają z Polski? To mit!
Po zakończeniu walki z koronawirusem prof. Matyja wieszczy kompletną katastrofę kadrową.
Wizja przyszłości zarządzania czasem w systemie opieki zdrowotnej
Współczesne szpitale cechują się niskim współczynnikiem tzw. time intelligence.
Pandemia nadgryzła Polakom zęby. Dentyści zaniepokojeni
Obecnie znacznie częściej obserwujemy np. rozwinięte stany zapalne, powikłania poinfekcyjne, w tym ropnie czy rozległe ubytki, np. złamania zęba, będące efektem zaniechania leczenia próchnicy.
- 1
- 2